fot. ilustracyjne/fot. YT/TVP Info

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła dziś śledztwo ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa płatnej protekcji w związku z aferą wiatrakową. Projekt ustawy wiatrakowej złożyli posłowie KO i Polski 2050.

Posłowie ugrupowań, które wkrótce stworzą rząd, złożyli projekt liberalizujący prawa dotyczące lokalizacji wiatraków. Odległość od zabudowań zależałaby od tego, czy są to tzw. ciche czy głośniejsze urządzenia.

PiS przekonuje, że to projekt napisany pod dyktando lobbystów. Według ich narracji, trop wiedzie oczywiście do Niemiec.

Ponadto duże niezadowolenie społeczne wywołał fakt, że przepisy te to tzw. wrzutka, która pojawiła się w ustawie dotyczącej zamrożenia cen energii. Tzw. wrzutki były powszechne w czasach rządów PiS, za co ugrupowanie było solidnie krytykowane m.in. przez przyszły rząd KO.

PiS złożyło zawiadomienie w tej sprawie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Chwilowy minister sprawiedliwości Marcin Warchoł przekazał PAP, że prokuratura wszczęła śledztwo.

– Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa płatnej protekcji w związku z przygotowaniem projektu o zmianie ustawy w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw, jak również jej przebiegu legislacyjnego – przekazała rządowa agencja prasowa.

– Prokuratorzy zbadają okoliczności powstania projektu, a przede wszystkim, kto jest faktycznym jego autorem. Treść zawiadomień wskazuje bowiem na nieuprawnioną działalność lobbingową czy wręcz działania o charakterze korupcyjnym – powiedział minister Warchoł.

Ponadto w rządowej agencji zaznaczono, że prokuratura obejmie śledztwo w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa manipulacji akcjami giełdowymi Orlenu.

– Nagły spadek notowań o prawie 8 procent tuż po prezentacji raportu i publicznym ogłoszeniu, że spółka zostanie obciążona wielomiliardowymi kosztami zamrożenia cen energii i ciepła, był bezprecedensowy. I każe postawić pytanie: kto, do tego doprowadził i co na tym zyskał – przekonywał Warchoł.

dj

money.pl

fot. ilustracyjne/fot. YT/TVP Info

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

One thought on “Afera wiatrakowa. Prokuratura wszczęła śledztwo!”
  1. A i takie 'kwiatki’ bywają, jak w artykule na subiektywnieofinansach, zatytułowanym Faktura na 72 000 zł za prąd budowlany. Jak to możliwe, że nasz czytelnik zużył 26 000 kWh w rok? Tak mówi licznik, ale czy to może być prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *