fot. YT / Donald Tusk - kanał oficjalny

Premier Donald Tusk zapowiedział dołączenie do listy infrastruktury krytycznej przejść granicznych z Ukrainą oraz wskazanych odcinków dróg oraz torów kolejowych. W praktyce oznacza to siłowe zakończenie przez rząd protestów rolników.

– Dla zapewniania 100 proc. gwarancji że pomoc wojskowa, sprzęt, amunicja, pomoc humanitarna i medyczna będą docierały bez żadnych opóźnień na stronę ukraińską, będziemy wprowadzali na listę infrastruktury krytycznej przejścia graniczne z Ukrainą i wskazane odcinki dróg i torów kolejowych. To jest kwestia najbliższych godzin – zapowiedział dzisiaj premier Donald Tusk.

Oznacza to de facto siłowe zakończenie protestów rolników na granicy. Infrastruktura krytyczna podlega bowiem specjalnym zasadom. Rząd ma prawo zakazać manifestacji w takich miejscach.

Ponadto w wyniku przyjętych przez poprzedni rząd przepisów w takich miejscach nie wolno robić zdjęć czy nagrywać filmów. Kierowcy będą musieli wyłączyć przebywając w okolicy kamerki samochodowe pod groźbą aresztu lub grzywny.

Decyzja została szeroko skrytykowana przez komentatorów i ekspertów.

– Tusk idzie na zwarcie z rolnikami. Co ciekawe prawo o zgromadzeniach nie zakazuje organizacji zgromadzeń w pobliżu obiektów infrastruktury krytycznej, ale pewnie będą próbować postępować jak PiS z przewoźnikami co ostatecznie upadło przed sądem. #ProtestRolników nie dajcie się! – napisał na X Mateusz Marzoch z Ruchu Narodowego.

– Tusk ogłasza wprowadzenie przejść granicznych na listę infrastruktury krytycznej, czyli jak rozwiązać protest bez rozwiązywania go. Zboże ma jechać z Ukrainy bez przeszkód! Państwa już nie mamy – skomentował z kolei Rafał Mekler, lider Konfederacji na Lubelszczyźnie i lider strajku przewoźników.

Decyzję Tuska skrytykował również prof. Adam Wielomski.

– Tusk właśnie uznał pierwszeństwo interesu oligarchów ukraińskich nad polskimi rolnikami; pierwszeństwo ukraińskiej racji stanu nad polską”. „I czego nie rozumiecie? – ocenił profesor.

– Premier Tusk wpisując przejścia graniczne, odcinki dróg i torów na listę infrastruktury krytycznej działa przeciw polskim rolnikom i konsumentom, przeciw bezpieczeństwu żywnościowemu Polski, za to w interesie międzynarodowych korporacji produkujących na Ukrainie – zauważył poseł Konfederacji Stanisław Tyszka.

Z kolei publicysta „DoRzeczy” Łukasz Warzecha ocenił, iż jest to „wbrew polskiemu interesowi”.

– Rozumiem, że za moment rząd wyśle na protestujących milicję? – dopytał Warzecha.

– Nie wiem, czy zauważyliście, ale Tusk właśnie ogłosił stan wojenny na wschodniej granicy. Teraz pytanie, czy policja i wojsko wykonają rozkaz „ochrony infrastruktury krytycznej” siłą – dopytał Rafał Ziemkiewicz.

dj

nczas.info / polsatnews.pl / X / tymzyjesz.pl

fot. YT / Donald Tusk – kanał oficjalny

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *