8 sierpnia 1975 roku świat po raz pierwszy usłyszał, że człowiek miałby być odpowiedzialny za globalne ocieplenie. Ta teoria ma wielu przeciwników, ale od 48 lat cieszy się coraz większą popularnością. Globalne ocieplenie stało się tematem na tyle nośnym, że rządy na całym świecie starają się mu zapobiec.
Geochmeik prof. Wallace Smith Broecker opublikował 8 sierpnia 1975 roku na łamach czasopisma „Science”artykuł pt. „Climatic Change: Are We on the Brink of a Pronounced Global Warming?”.
48 lat temu pierwszy raz usłyszeliśmy o globalnym ociepleniu
Autor artykułu, powołując się na wyniki badań prowadzone w Obserwatorium Ziemi Lamonta-Doherty’ego przy Uniwersytecie Columbia, opisał zjawisko ocieplania się klimatu.
5 lat wcześniej badacze z tego uniwersytetu odkryli, że w epoce lodowcowej nastąpiły gwałtowne zmiany klimatu i pokrywa lodowca, któa tworzyła się przez tysiące lat, zaczęła nagle szybko topnieć.
Broecker napisał w swojej publikacji, że wywołały to zmiany w cyrkulacji termohalinowej, czyli zmiany prądów oceanicznych i układów wiatrowych. Transportują one ciepło z równika na północ w kierunku biegunów i przenoszą zimną wodę w kierunku równika.
Według Broeckera ten proces się powtórzy, bo przez coraz wyższe stężenie dwutlenku węgla w atmosferze spowodowane emisjami paliw kopalnych, Ziemia i wody zaczynają się ocieplać.
Zdaniem naukowca to ponownie spowoduje zmiany prądów oceanicznych.
Do końca głosił swoją teorię
Broecker zmarł w 2019 roku, do końca broniąc swojej tezy. Jego przeciwnicy ze świata nauki twierdzą, że ocieplenie jest zjawiskiem naturalnym, które pojawia się cyklicznie – pojawiłoby się więc także bez „pomocy” człowieka.
Istnieje również spora grupa negacjonistów, którzy pomimo dowodów na to, że robi się coraz cieplej, uważają, iż globalne ocieplenie w ogóle nie istnieje.
Teoria ta jednak stała się na tyle popularna, że zwalczaniem globalnego ocieplenia zajęły się światowe rządy. Ta walka kosztuje miliardy dolarów i zmienia świat, w którym żyjemy. To z jej powodu pojawiły się m.in. elektryczne samochody, zniknęły plastikowe słomki etc.
SJ
TymZyjesz.pl
Fot. Pixabay