Kometa Pixabay

Kometa C/2023 P1 (nazwana kometą Nishimura – od nazwiska astronoma, który ją odkrył) 12 września znajdzie się najbliżej Ziemi. W jaki sposób będzie można oglądać nowo odkryte ciało niebieskie?

Czym jest kometa?

Kometa to, według PWN, „ciało niebieskie należące do Układu Słonecznego, o masie znacznie mniejszej od planety, widoczne jako świecąca kula z ogonem”.

Natomiast ogon komety lub inaczej „warkocz komety” to „świetlista smuga utworzona z rozrzedzonych gazów i pyłu, ciagnąca się od jądra komety w stronę przeciwną niż Słońce”.

Kometa Nishimura

Kometa Nishimura wciąż stanowi dla nas zagadkę. Spekuluje się, że pochodzi ona spoza Układu Słonecznego, ale nie mamy pewności.

Fakt, że znajdzie się ona tak blisko Ziemi, jest niezwykłym wydarzeniem, bo tego typu zbliżenia są rzadkością.

Najbliżej Ziemi kometa znajdzie się, gdy będzie oddalona od naszej planety o „jedyne” 126 milionów kilometrów.

Ten moment nastąpi właśnie dzisiaj. Kolejny raz kometę będzie można zobaczyć w momencie peryhelium, czyli zbliżenia do Słońca. Nastąpi to 17 września.

Jak zobaczyć kometę Nishimurę?

Teoretycznie kometę będzie można zobaczyć gołym okiem. Jej zbliżeniu muszą jednak towarzyszyć odpowiednie warunki np. pogodowe.

Dużo łatwiej obserwować to zbliżające się ciało niebieskie przez teleskop – profesjonalny lub nawet przez teleskop od wiatrówki.

Pamiętajcie, że tego typu zjawiska są bardzo rzadkie, dlatego lepiej nie przegapić tej okazji!

SJ

Bryk.pl

Fot. Pixabay

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *