fot. Amalex5/CC BY-SA 4.0/Wiki/Pixabay (kolaż tymzyjesz.pl)

Istnienie pozaziemskich cywilizacji obecnie należy do gatunku science-fiction, jednak wielu badaczy jak i poważnych, zamożnych instytucji zakłada, że te mogą okazać się prawdą. Powstał nawet wzór mający wskazać, ile mniej więcej zaawansowanych technologicznie cywilizacji może być w znanym nam wszechświecie. Chodzi o równanie Drake’a.

Kim był Frank Drake

Frank Donald Drake urodził się 28 maja 1930 roku w Chicago. Zmarł we wrześniu ubiegłego roku. Zasłynął przede wszystkim jako autor równania mającego wskazywać, ile zaawansowanych technologicznie cywilizacji pozaziemskich znajduje się we wszechświecie.

Już jako 8-latek interesował się zagadnieniem istnienia ewentualnych kosmitów. Z powodu jednak ideologii protestanckiej, która go otaczała, swoje zainteresowania musiał ukrywać.

Ukończył studia astronomiczne na Cornell University. Po odbyciu służby wojskowej udał się na Harvard na kierunek radioastronomia. Z Carlem Saganamem stworzył płytkę Pioneera, która zawiera informacje na temat naszej cywilizacji i która została wystrzelona w kosmos. Był również członkiem Amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk. W latach 1989-1992 przewodniczył radzie fizyki i astronomii. Zaangażował się również w projekt Phoenix – projekt programu SETI mającego poszukiwać inteligentne formy życia poza naszą planetą poprzez nasłuchiwanie sygnałów radiowych.

Ćwierć miliona cywilizacji kosmitów

Niewątpliwie jednak zasłynął jako twórca wzoru na możliwość istnienia pozaziemskich cywilizacji. Dziś wzór ten nazywa się równaniem Drake’a. Wzór powstał w latach 60-tych.

Równanie nie jest oczywiście dokładne i opiera się na wielu założeniach. Wśród współczynników znajduje się m.in. szybkość powstawania gwiazd w galaktyce, odsetek gwiazd z planetami, liczba planet w ekosferze gwiazdy, na których może w ogóle powstać życie, liczba planet, na której życie faktycznie powstanie, etc..

Według wyliczeń samego Drake’a, w znanym nam wszechświecie może istnieć nawet 250 tys. wysoko rozwiniętych cywilizacji. Oczywiście, zmieniając współczynniki we wzorze, mogą wyjść zgoła inne wyniki, włącznie z wynikiem 1, co oznacza tylko naszą planetę.

Jednak należy podkreślić, że wzór zakłada zasadę kopernikańską. Oznacza to, że nasza planeta jest zwykłą planetą jakich wiele, w jednym z wielu układów słonecznych, które nie podlegają żadnemu specjalnemu traktowaniu. Ciężko więc uznać, że rzeczywiście jesteśmy jedyną cywilizacją we wszechświecie. Z drugiej strony innej nie znamy.

Teoria pobudzająca wyobraźnię

Choć równanie Drake’a nie ma na chwilę obecną zastosowania praktycznego, to zainspirowało wielu naukowców do zajmowania się badaniem tematu ewentualnych kosmitów. Wystarczy spojrzeć na artykuł Alberto Caballero – doktoranta na hiszpańskim Uniwersytecie Vigo na kierunku konfliktów międzynarodowowych. Ten opierając się właśnie na równaniu Drake’a, jego wyliczeniach oraz własnej wiedzy ocenił, że tylko w naszej galaktyce możemy mieć cztery cywilizacje zdolne do najechania naszej planety i mogące być tym zainteresowane.

Z kolei w „arXiv” trzej fizycy z Caltech oraz uczeń szkoły średniej uzupełnili wzór Drake’a o kolejny współczynnik – skłonność do samounicestwienia. Wspierając się modelami ewolucji Drogi Mlecznej uznali, że najlepsze warunki do powstawania życia w naszej galaktyce już minęły – występowały w odległości 13 tys. lat świetlnych od centrum Drogi Mlecznej przez 8 mld lat po uformowaniu się galaktyki.

Życie na naszej planecie miało zacząć formować się 13,5 mld lat temu, czyli stosunkowo późno. Zdaniem badaczy, możemy być ostatnią istniejącą cywilizacją w tej części kosmosu, ponieważ pozostałe – jeśli istniały – mogły już same się wykończyć.

dj

spidersweb.pl / national-geographic.pl / youtube.com / tymzyjesz.pl

fot. Amalex5/CC BY-SA 4.0/Wiki/Pixabay (kolaż tymzyjesz.pl)

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *