Wulkan Yellowstone

Yellowstone to najgroźniejszy wulkan na Ziemi. To tykająca bomba zegarowa, z tym że nikt nie wie, kiedy ona wybuchnie. Pewne jest jednak, że gdy to się stanie, dużą część ludzkości czeka zagłada.

Nie ulega wątpliwości, że wybuch tak wielkiego wulkanu, jak Yellowstone miałby swoje konsekwencje. Byłyby one wyraźnie zauważalne zaraz po wybuchu i to na całym świecie. Z całą pewnością doszłoby do niewyobrażalnego wzrostu cen żywności.

Wyrzucony przez wulkan pył doprowadziłby bowiem do gigantycznej klęski urodzaju. Na obszarach, które byłyby najbardziej nią dotknięte, plony mogłyby wydać jedynie rośliny uprawiane w szklarniach wyposażonych we własne oświetlenie.

To jednak nie wszystko. Do dziś widoczne są pamiątki po poprzednich eksplozjach Yellowstone. Mają one postać ogromnych kręgów, które można zauważyć na terytorium Ameryki Północnej.

Z całą pewnością obszar znajdujący się najbliżej krateru stałby się pustynią. Amerykańskie stany Wyoming i Montana zamieniłyby się w rumowisko skalne, z kolei dalsze obszary zostałyby skażone radioaktywnie. Wulkan znajduje się bowiem w okolicy złóż uranu.

Radioaktywny pył nie pozostałby obojętny na zdrowie ludzi. Wielu z nich zachorowałoby na nowotwór tarczycy, podobnie jak miało to miejsce po wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Nie tylko Ameryka Północna byłaby dotknięta skutkami eksplozji Yellowstone. Cała północna półkula odczułaby ten wybuch. Chodzi tutaj nie tylko o problemy żywnościowe, ale i psychiczne. Na świecie zapanowałyby bowiem ciemności, które nie nastawiałyby nikogo pozytywnie do życia.

Naukowcy podają, że dotychczas miało miejsce ok. sto dużych erupcji wulkanu Yellowstone. Trzy z nich były naprawdę potężne.

W czasopiśmie „Nature” z 2006 r. opisano zagadkowy wybuch superwulkanu, do którego doszło w przeszłości. Wynika z niego, że w trakcie ostatniej erupcji do atmosfery dostało się tysiąc kilometrów sześciennych pyłu wulkanicznego. Tak wielka jego ilość wystarczyłaby do pokrycia większości terytorium Europy metrową warstwą pyłu. Gdyby taki scenariusz spełnił się na naszych oczach, byłaby to z całą pewnością katastrofa dla całej cywilizacji.

Nikt nie wie, kiedy wybuchnie Yellowstone. Historia jednak pokazuje, że eksplozja jest pewna i przyniesie tragiczne skutki dla całej planety.

PS

tymzyjesz.pl

fot. Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *