„Słyszeliście o Wood Wide Web? Podziemnej sieci wymiany informacji, którą tworzą grzyby łączące ze sobą drzewa w lesie?” – pisze na Twitterze ekspert o natury leśnej, Dariusz Dziektarz. Z informacji, które podaje wynika, iż drzewa i grzyby stworzyły coś na kształt własnego Internetu.

„Słyszeliście o Wood Wide Web? Podziemnej sieci wymiany informacji, którą tworzą grzyby łączące ze sobą drzewa w lesie? Tym łączem pomiędzy roślinami miałyby płynąć ostrzeżenia przed niebezpieczeństwem, wieści o odkrytych zasobach czy „kroplówka” dla młodych lub słabszych” – pisze w swoich mediach społecznościowych Dariusz Dziektarz.

„Sama nazwa sugeruje nam, że jest to taki pierwotny, naturalny internet. Lub nawet coś więcej. Wygląda jednak na to, że nieco daliśmy się ponieść emocjom, a „Wood Wide Web”, a właściwie to po prostu CMN (sieci mikoryzowe), jest jednak mniej baśniowa, niż byśmy sobie życzyli” – dodaje.

„O tym, że drzewa żyją w symbiozie z grzybami, którą nazywamy mikoryzą, uczymy się już na samym początku edukacji. Przerastające glebę strzępki grzybni mogą znacznie zwiększyć „zasięg” korzeni, a nieraz i połączyć ze sobą różne drzewa w sieć o dziwacznych właściwosciach” – czytamy dalej w tym samym wątku.

„No ale właśnie. Nie wiadomo do końca jak powszechna jest praktyka tego łączenia, jak duże i jak trwałe mogą być te sieci. Badania są niejednoznaczne, podobnie jak w przypadku zachowań „altruistycznych”. Mówi się, że stare drzewa dokarmiają młode, ale fakty są takie że obecność młodych w sieci może im równie dobrze szkodzić, a związki allelopatyczne wytwarzane przez część drzew utrudniają wzrost ich własnemu potomstwu. O ile udowodniono, że niektóre gatunki mogą poprzez sieć informować o zagrożeniu (np. przed mszycami), co pozwala na przygotowanie się kolejnych roślin do samoobrony, to raczej nie można wyników tych badań rozciągać na ogół świata roślin” – czytamy.

„Tym bardziej, że znaliśmy takie przypadki poza siecią, np. zgryzana przez żyrafę akacja rozpyla w powietrzu etylen, który jest sygnałem dla innych akacji, by uruchomiły produkcję związków psujących smak liści.U niektórych roślin sieci mikoryzowe mogą mieć istotne znaczenie, u innych mniejsze lub żadne. W naturze drzewa raczej częściej sobie szkodzą, niż pomagają, a z setek młodych drzew dorosłości zawsze dożyje jedynie kilka, co wynika bezpośrednio z ich wzajemnej konkurencji m. in. o światło. Wiemy więc, że… niewiele wiemy. Z pewnością mamy do czynienia z jakąś niezwykłą relacją na linii rośliny – grzyby – rośliny, ale jej skali i natury jeszcze nie zrozumieliśmy. I kto wie, czy zrozumiemy” – pisze dalej ekspert.

SJ

Twitter

Fot. Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *