fot. ilustracyjne/fot. Wiki

Przez cały miniony weekend grupa 200 ochotników próbowała odnaleźć ślady potwora z Loch Ness. Poszukiwania zakończono, ale czy znaleziono mityczne stworzenie, które miałoby żyć w szkockim jeziorze?

Zakończyły się poszukiwania potwora z Loch Ness, które trwały cały miniony weekend. Czy ochotnikom udało się znaleźć ślady mitycznej Nessie?

Relacje o kryptydzie z Loch Ness

O potworze z Loch Ness słyszał chyba każdy. Niezidentyfikowane stworzenie miało być widywane we wspomnianym jeziorze od wieków. Pierwsze relacje pochodzą z około VI wieku. Zawarto je w „Żywocie św. Kolumby”. Według treści z 700 roku, około 565 roku św. Kolumb – nauczyciel Piktów – miał uratować jednego z wieśniaków przed potworem.

W 1658 roku podróżnik Richard Franck w „Pamiętnikach z północy” opisał „pływającą wyspę” na jeziorze Loch Ness. Kryptozoolodzy uważają, że w rzeczywistości mógł widzieć grzbiet słynnego potwora.

W latach 60-tych XIX wieku potwora miał ujrzeć Jimmy Hossak. W kolejnych dziesięcioleciach pojawiały się relacje kolejnych osób. W wieku XX relacje mieszkańców jak i turystów na temat ujrzenia rzekomego stwora stały się dość częste.

Określenie „potwór” wobec kryptydy z Loch Ness po raz pierwszy pojawiło się w lokalnej gazecie „The Northern Chronicle” z 2 maja 1933 roku.

Czym jest potwór z Loch Ness

Potwór z Loch Ness to określenie kryptydy mającej żyć w jeziorze o tejże nazwie. Jest to jezioro słodkowodne, największe objętościowo w całej Wielkiej Brytanii.

Kryptydy zaś to stworzenia, o których krążą podania, lecz nie udowodniono ich istnienia. Są w kręgu zainteresowań kryptozoologów, wyśmiewanych najczęściej przez zoologów.

Kryptydy dzieli się na wodne – do nich właśnie należy potwór z Loch Ness, zwany także „Nessie” – powietrzne i lądowe. Przykładami kryptyd w ogóle są np. yeti, chupacabra czy ćmoczłek.

Jak wygląda Nessie? Jak to w przypadku kryptyd bywa, nie ma jednego opisu. Ze wszystkich relacji wyłania się opis stworzenia morskiego z łapami i ogonem. Ma około 5 metrów długości, może pływać z prędkością co najmniej 35 kilometrów na godzinę.

W grudniu 1933 roku na jezioro Loch Ness przybyli Stanley Clinton i Scott Hay. Nagrali film, na którym przedstawiona miała być właśnie Nessie. Wyświetlono go później na zamkniętym pokazie „The Times” 4 stycznia 1934 roku. Do dziś zachowało się niestety tylko kilka klatek tego filmu. Według artykułu gazety, stworzenie miało garby, które przesuwały się z lewej do prawej strony.

Ogon kryptydy był ciemniejszy od reszty ciała. Całość zaś miała mieć barwę szarą.

Poszukiwania potwora z Loch Ness zakończone

Jak pisaliśmy w miniony weekend zorganizowano największe od 50 lat poszukiwania potwora z Loch Ness. Poszukiwania zorganizowało Loch Ness Centre w Drumnadrochit oraz zespół badawczy Loch Ness Exploration.

Niestety uczestnikom poszukiwań przez cały weekend nie udało się zobaczyć niczego nadzwyczajnego na tafli jeziora.

Ochotnicy usłyszeli natomiast tajemniczy bulgoczący dźwięki pod wodą, ale pech chciał, że akurat w tym momencie rejestrator nie był włączony, więc nie udało się go uwiecznić.

Tak więc wciąż nie ma dowodów na to, że potwór istnieje, choć jak dotąd nie udało się także udowodnić, że żadna tajemnicza istota nie żyje w ogromnym szkockim jeziorze.

SJ

Fot. WikiPedia

TymŻyjesz, PAP

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *