Pixabay

Yeti to legendarna istota, która ma zamieszkiwać zaśnieżone Himalaje. Istnieją doniesienia, że polscy himalaiści spotkali Człowieka Śniegu. Czy to prawda?

Pierwsza wzmianka o Yeti pochodzi z 1832 r. Brytyjski zoolog Brian Hodgson poinformował, że jego przewodnik powiedział mu, że widział w Nepalu wysoką dwunożną istotę, która była pokryta ciemnym futrem.

Nie doszło jednak do bliższego kontaktu. Tajemnicza istota uciekła bowiem na widok człowieka.

W 1938 r. miało miejsce bardziej spektakularne spotkanie. Wówczas kapitan d’Auvergue, podczas samotnej podróży przez Himalaje, po zaślepieniu śnieżnym, został uratowany przez tajemniczą istotę. Z wyglądu przypominała ona prehistorycznego człowieka i miała ok. 3 metrów wysokości.

Co ciekawe, istota ta miała opiekować się kapitanem do odzyskania przez niego sił. Przekaz ten stoi w sprzeczności z innymi doniesieniami, w myśl których Yeti jest wrogo nastawiony do ludzi.

W 1979 r. miała miejsce polska wyprawa na Lhotse. Jej kierownikiem był Andrzej Zawada, znany himalaista.

W trakcie tej ekspedycji Jerzy Surdel nagrał dziwne ślady na śniegu. Zdaniem niektórych można je traktować jako potencjalny dowód na istnienie Yeti.

W 1986 r. Anthony Wooldridge wykonał fotografie, które miały przedstawiać Yeti. Początkowo uznawano je za wiarygodne, niemniej jednak po głębszej analizie stwierdzono, że jest to złudzenie optyczne.

W 2011 r. wyruszyła rosyjska wyprawa w poszukiwaniu Yeti. Badacze odnaleźli siwe włosy oraz gniazda wykonane z gałęzi. Wyniki ekspedycji nie zostały jednak uznane za wiarygodne.

Czy Yeti istnieje naprawdę? Najprawdopodobniej nigdy się tego nie dowiemy. Istnieją natomiast ciekawe ślady, które warto zbadać.

PS

innemedium.pl / tymzyjesz.pl

Foto ilustracyjne: Pixabay

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *