fot. ilustracyjne/fot. Pixabay/Unsplash.com (kolaż tymzyjesz.pl)

Do niedawna twardo uznawaną teorią dotyczącą centrum galaktyki była ta podająca, że znajduje się tam potężna czarna dziura. Jak się okazuje, obecnie naukowcy coraz powszechniej rozważają, że może być tam również coś innego. Według Akshaya Suresha z Uniwersytetu Cornella, możemy znaleźć tam ślady kosmitów, a nawet funkcjonujące obecnie cywilizacje.

Gdzie szukać kosmitów?

W 2022 roku zaproponowano, by szukać ewentualnych zaawansowanych cywilizacji kosmicznych w pobliżu pomarańczowych i czerwonych karłów. Mają one masę mniejszą od Słońca. Jednak mają znacznie dłuższy czas życia, który wynosi około biliona lat.

Tego typu gwiazdy więc byłyby naturalnym wyborem dla cywilizacji chcących jak najdłużej przebywać w jednym miejscu. A o cywilizacje znacznie bardziej rozwinięte od naszych chodzi naukowcom.

Akshay Suresh z Uniwersytetu Cornella ma jednak zupełnie inną teorię. Jego zdaniem, ślady kosmitów znajdziemy badając centrum Drogi Mlecznej.

Kosmici w centrum Drogi Mlecznej

Teoria pojawiła się przy okazji nowej metody poszukiwania obcych. Chodzi o oprogramowanie do analizy nieciągłych sygnałów radiowych, które dochodzą z centrum naszej galaktyki.

Zdanie Suresha, powinniśmy badać i analizować sygnały określonego typu, które docierają do nas z centrum Drogi Mlecznej. Chodzi o sygnały, które pojawiają się okresowo.

Miliony gwiazd wokół supermasywnej czarnej dziury

W centrum Drogi Mlecznej znajduje się supermasywna czarna dziura Sagittarius A*. Wokół niej znajdują się ogromne ilości pyłów, gazów i gwiazd.

– Szacuje się, że na jeden parsek środka galaktyki przypada 10 milionów gwiazd. Najwięcej jest wśród nich czerwonych olbrzymów i superolbrzymów. Jednak naukowcy odkryli tam również zaskakująco dużo młodych gwiazd – podaje portal „National-Geographic”.

To właśnie tam, jak uważa Suresh, należy szukać obcych cywilizacji kosmicznych. Jak przekonuje, mogą znajdować się tam nadajniki kosmitów. Powodem jest ogromna ilość gwiazd w tamtym rejonie, co zaś logicznie prowadzi do wniosku, że na jednej z zapewne wielu istniejących tam planet rozwija się bardzo inteligentne życie.

Sygnały radiowe z kosmosu próbowało badać już SETI właśnie pod kątem działalności kosmitów. Jednak na razie – jak oficjalnie zapewnia instytucja zajmująca się poszukiwaniem pozaziemskiego życia – bez powodzenia.

dj

national-geographic.pl

fot. ilustracyjne/fot. Pixabay/Unsplash.com (kolaż tymzyjesz.pl)

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *