MasoneriaMasoński rytuał inicjacji Fot. X

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z ukrytej kamery, na którym zarejestrowano rytuał przyjęcia nowego członka do masonerii.

Masoneria to ruch, który od setek lat budzi ogromną ciekawość i kontrowersje. Wszystko przez to, że organizacja jest częściowo tajna, a jej członkami bardzo często są wpływowe osoby.

Masoneria jest ruchem bardzo mocno podzielonym. Istnieje wiele odłamów tej organizacji, jednak główny podział przebiega wokół osi Wielka Brytania – Francja. Loże brytyjskiej są dość konserwatywne i kojarzone z prawicą, gdy francuskie loże są lewicowe i mocno postępowe.

Historia masonerii

Masoneria to ruch, który zapoczątkowali w średniowieczu budowniczy świątyń i obiektów sakralnych („masons”, to po angielsku „murarze”). Ich zajęcie było tak ekskluzywne, że aby bronić tajemnic swojego fachu, mularze zaczęli wymyślać różne kody i symbole, którymi porozumiewali się między sobą.

Jednocześnie praca średniowiecznego architekta wymagała stałego przemieszczania się. Mistrzowie tego fachu podróżowali wówczas po całej Europie, poznając różne kultury i różne prądy myślowe, co sprawiało, że czuli się bardziej „oświeceni” od reszty społeczeństwa. Wolnomularze rozwijali także inne, „tajemne” zainteresowania, jak np. paranauka zwana alchemią (inna jej nazwa to „sztuka królewska”, która jest jednym z synonimów masonerii).

Prawdopodobnie istnieje także nie do końca jasny związek pomiędzy masonami, a rozwiązanym Zakonem Templariuszy (wskazuje na to m.in. część symboli i rytuałów, które są wspólne dla jednych i drugich).

Z czasem tajemnice budownictwa przestały być tak pilnie strzeżone – pozostał jednak cały język symboli i kodów, który rozpalał wyobraźnię szlachty i bogatych mieszczan. Grupy wolnomularskie z cechów budowniczych zaczęły zmieniać się w kluby dyskusyjne ówczesnej inteligencji. Ta przemiana również zeszła się w czasie z kasatą Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, czyli Templariuszy.

Warto tu wspomnieć, że Templariusze byli strażnikami Ziemi Świętej i cieszyli się w Kościele Katolickim wielkimi wpływami. Zakonnicy odpowiadali jedynie przed papieżem, co sprawiło, że stworzyli potężną i bogatą organizację, która miała cechy państwa podziemnego. Zakon rozwiązano pod pretekstem oskarżeń Templariuszy od oddawanie czci diabłu (co ciekawe, z ujawnionych niedawno dokumentów z archiwum watykańskiego, okazuje się, że zakonnicy naprawdę odprawiali niektóre z mrocznych rytuałów – np. plucie na krzyż). Głównym powodem kasaty zakonu była jednak chciwość króla Filipa IV Pięknego, który pragnął przejąć bogactwa rycerzy.

Przez stulecia ruch, z którego wywodzi się wolnomularstwo, nie był oficjalnie jedną organizacją. Pierwsza loża masońska została oficjalnie założona w 1717 roku przez dwóch angielskich pastorów i to od tej daty można zacząć liczyć istnienie masonerii w takim kształcie, w jakim istnieje ona dzisiaj.

Masoneria stała się bardzo ekskluzywnym klubem, w którym mieszała się inteligencja, osoby mające władzę i osoby posiadające pieniądze. Do pierwszych lóż należeli filozofowie i duchowni, ale także królowie. Organizacja cały czas była tajna i posługiwała się językiem symboli i kodów, który wciąż się rozrastał, czerpiąc z biblii oraz różnych mitologii.

Na pewnym etapie rozwoju ruch masoński podzielił się na część brytyjską, która pozostaje konserwatywna i kojarzona jest z prawicą oraz na część francuską, która jest lewicowa i postępowa. Ten podział trwa do dzisiaj.

Masoneria a polityka

Masoneria miała ogromny wpływ na wiele wydarzeń politycznych – w tym na powstanie Stanów Zjednoczonych, czy odzyskanie niepodległości przez Polskę (loże masońskie były wykorzystywane przez polskich niepodległościowców do spiskowania przeciwko władzom rozbiorców).

Po dziś dzień masonami pozostają królowie i królowe Wielkiej Brytanii. Tradycyjnie do masonerii należą także ministrowie spraw wewnętrznych we Francji, którzy zajmują się służbami.

Masońska inicjacja z ukrytej kamery

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z rytuału przyjęcia nowego członka do masonerii.

Warto zaznaczyć, że nagranie pochodzi z jakiejś niewielkiej loży – na pewno nie jest to żadna z ważnych i głównych lóż.

Z tego powodu rytuał przyjęcia wygląda trochę śmiesznie. Gdy ten sam rytuał odprawiany jest w budynkach lóż, które są bogato zdobione i mają wiele wieków, a wszyscy zgromadzeni ubrani są w oryginalne szaty z drogich materiałów i używają m.in. prawdziwych mieczy etc., to taki rytuał może wyglądać klimatycznie i bardzo przerażająco.

W tym przypadku jednak nagranie pochodzi z jakiejś małej loży, która zorganizowała rytuał w najpewniej wynajętej salce. Zapewne to właśnie dlatego „tajny” rytuał udało się w ogóle nagrać – w którejś z głownych dużych lóż na pewno zachowano by większą ostrożność.

Masoneria a Kościół

Masoneria, znana też jako wolnomularstwo lub sztuka królewska, to międzynarodowych ruch społeczny o częściowo tajnym charakterze. Przez wieki Kościół Katolicki zakazywał swoim wiernym dołączania do tej tajemniczej organizacji pod groźbą ekskomuniki. Ostatnio Dykasteria Nauki Wiary ponownie rozpatrzyła tę sprawę na wniosek biskupa z Filipin.

Czytaj więcej:

SJ

TymŻyjesz, X

Fot. X

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *