fot. ilustracyjne/fot. Wiki

8 grudnia to w Kościele katolickim uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wiele osób myli niepokalane poczęcie Maryi z poczęciem z Ducha Świętego.

Katolicy na całym świecie od wielu wieków czcili Niepokalane Poczęcie Maryi. Najstarsze wzmianki na ten temat pochodzą z XV wieku.

Oficjalnie dogmat ten ogłosił w 1854 roku papież Pius IX. Jednak już wcześniej było oczywistym dla wyznawców wiary rzymskokatolickiej, że Maryja została niepokalanie poczęta.

Jak jednak niejednokrotnie można się przekonać czy to w rozmowach z ludźmi czy też czytając biedne intelektualnie, ale bogatsze materialnie od nas media, Niepokalane Poczęcie mylone jest z czymś zupełnie innym. A mianowicie z poczęciem przez Maryję Jezusa za sprawą Ducha Świętego.

– Ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmogącego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana jako nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną, i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć – napisał papież Pius IX w bulli „Ineffabilis Deus”, w której ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi.

Tymczasem bardzo często Niepokalane Poczęcie jest używane błędnie jako synonim poczęcia przez Maryję Jezusa za sprawą Ducha Świętego. Czyli, że poczęcie nastąpiło bez aktu seksualnego.

To jest zupełnie inna kwestia. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu dotyczy poczęcia Maryi. Katolicy wierzą, że ta została poczęta bez grzechu pierworodnego, którym obarczeni są wszyscy ludzie, z powodu grzechu Adama i Ewy w raju.

Grzech pierworodny nie tylko w Kościele, ale we wszystkich chrześcijańskich wyznaniach, zmywany jest dopiero przez chrzest. Najczęściej chrztu udziela się jeszcze małym dzieciom.

Chrzest ma być gwarantem tego, że w razie tragedii i śmierci dziecka, jego dusza nie pójdzie na wieczne potępienie. Człowiek obmyty chrztem ma trafić od razu do raju.

dj

tymzyjesz.pl

fot. ilustracyjne/fot. Wiki

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *