Naukowcy na naszej planecie zajmujący się kosmosem wciąż uczą się tej przeogromnej, nieskończonej przestrzeni. Szczególne zainteresowanie wzbudzają jednak szybkie błyski radiowe (FRB). To najbardziej zagadkowe zjawisko, które udało się nam wykryć i nikt nie wie, co one oznaczają. Czy to sygnały wysyłane – świadomie lub nie – przez obcą, zaawansowaną technologicznie cywilizację?
Co to jest FRB
FRB to szybkie błyski radiowe. „Szybkie” to zresztą niedomówienie. Trwają zwykle kilka milisekund. Jedna milisekunda zaś to jedna tysięczna sekundy.
Zwykle FRB są pojedyncze, choć zdarzają się FRB powtarzające się. Są jednak niezwykle rzadkie.
Dzięki obserwatorium CHIME i operacji CHIME/FRB Collaboration udało się wykryć niespotykaną wręcz liczbę powtarzających się FRB. Jest ich aż 25. Wcześniej ludzkość nie miała o nich pojęcia.
Co jest źródłem FRB
Co jest źródłem FRB? Tego nie wie nikt. Wyodrębniono kilka hipotez. Najczęściej mówi się o gwiazdach neutronowych o silnym polu magnetycznym. Inne wskazują na ciemną materię, czarne dziury czy supernowe.
Coraz częściej mówi się, że źródłem FRB mogą być pozaziemskie, zaawansowane technologicznie cywilizacje znajdujące się gdzieś w kosmosie. Ich zwykła, codzienna aktywność może wysyłać w kosmos sygnały, które w formie FRB docierają m.in. do naszej planety.
Żadna z hipotez oczywiście nie została potwierdzona. Astronomom pozostaje więc badać, co jest źródłem tajemniczych i trudnych do wychwycenia błysków radiowych.
Czy to serio przełomowe odkrycie?
Tak. Odkrycie 25 powtarzających się FRB to prawdziwy przełom, który pozwala m.in. stwierdzić, że FRB naprawdę się powtarzają. Dotychczas niemal zawsze FRB były pojedyncze, zaś powtórzenia uchodziły za anomalię, która mogła być dziełem przypadku.
Odkrycie CHIME podwaja dotychczas znaną liczbę powtarzających się błysków radiowych i pozwala jasno i bez cienia wątpliwości stwierdzić, że mają one jakieś konkretne źródło, które może je co chwila wysyłać. To sprawia, że wiele nowych możliwości badań staje otworem.
Ponadto pojawiło się jeszcze jedno zagadnienie. Niemal wszystkie powtarzające się FBR są nieregularne. Jednak jeden z błysków radiowych odstaje od tej reguły. To odkryty przez CHIME FRB 180916. Powtarza się dokładnie co 16,35 doby.
dj
instalki.pl
fot. ilustracyjne/fot. pixabay (kolaż)
- Kolejna fala pandemii. Jak teraz przebiega covid? - 03/12/2023
- „Otworzę ogień pierwszy”. Tak Faściszewski groził w sieci - 02/12/2023
- Tesla Cybertruck w sprzedaży. Ile trzeba za nią zapłacić? - 02/12/2023