fot. ilustracyjne/fot. Pixabay (kolaż TZ)

Pogoda za oknem jednoznacznie wskazuje, że mamy jesień. Po niej zaś przyjdzie zima. Czy będzie to jednak sroga zima stulecia? A może raczej czeka nas dłuższa jesień z okazyjnym jedynie śniegiem? Okazuje się, że górale już teraz wiedzą, co nas czeka. Fani ciepłych temperatur mają powody do obaw.

Portal o2.pl zainteresował się zdolnościami przewidywania pogody wśród polskich górali. Jak przekonuje redakcja, „górale jak nikt potrafią przewidzieć pogodę”.

– Rytm ich życia i pracy od zawsze wyznaczały warunki atmosferyczne. Uważnie obserwowali przyrodę, patrzyli w niebo, przyglądali się zwierzętom i skrzętnie wszystko notowali – czytamy.

– Jak owady latają wysoko – będzie ładna pogoda, dżdżownice wychodzące z ziemi – będzie deszcz. Nie tylko obserwacja natury pozwalała góralom prognozować pogodę, pomocne były też wróżby. Jedną z nich było wróżenie z pierwszego śniegu. Dwanaście świeżo ulepionych kulek stawiało się na parapecie. Ta, która najszybciej się rozpuści, oznaczała deszczowy miesiąc – zwraca uwagę redakcja.

Z jednej strony może się wydawać zacofanym pytać o długoterminową prognozę pogody górali. Z drugiej profesjonalne serwisy meteorologiczne regularnie mylą się na okresach dłuższych, niż tydzień.

Postanowiono więc zapytać kilku górali o to, co nas czeka w najbliższych miesiącach. Czy czeka nas zima stulecia? Niewykluczone!

Gaździna spod Gubałówki nie była zbyt konkretna.

– Zebyk to ja wiedzioła! Cosik będzie kurzyć albo nie będzie! Jedno jest pewno, piknie u nas zimą będzie! – powiedziała.

Z kolei baca z Kościeliska jest przekonany, że czekają nas solidne mrozy.

– Łopaty już szykujcie, bo będzie fest kurzyć! Zwierzęta jedzą dużo, a to znaczy, że zimo będzie sroga – zapowiedział baca z Kościeliska

– Jedno wiem na pewno – zima mroźno będzie, ciepłe gacie szykujcie. Ale kiela śniegu spadnie, nie wiadomo – ocenił z kolei baca z Witowa.

dj

o2.pl

fot. ilustracyjne/fot. Pixabay (kolaż TZ)

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *