fot. ilustracyjne / fot Pixabay

W październiku obok Ziemi przeleciała asteroida 2023 WA. To kolejny obiekt, który stanowił potencjalne zagrożenie dla naszej planety. Na szczęście nie doszło do kolizji.

Co jakiś czas w pobliżu Ziemi przelatują obiekty, które mogą stanowić dla niej zagrożenie. Tak było w październiku 2023 r.

Za pomocą teleskopu Pan-STARRS 1, który znajduje się na Hawajach, naukowcy zaobserwowali asteroidę 2023 WA. Zbliżający się w kierunku Ziemi obiekt miał wielkość autobusu.

Asteroida minęła jednak naszą planetę w odległości ok. 67 500 km. Stanowi to jedną czwartą dystansu, jaki dzieli Ziemię od Księżyca.

Obiekt nie był widoczny gołym okiem, przez co umknął uwadze wielu potencjalnym obserwatorom. Konieczne było wykorzystanie specjalistycznego sprzętu w celu jego wykrycia.

Warto wiedzieć, że NASA prowadzi specjalną stronę internetową, która umożliwia obserwacje asteroid, które zbliżają się do Ziemi – Jet Propulsion Laboratory. Jest to baza wiedzy nie tylko dla naukowców, ale i dla miłośników astronomii.

Wiele osób z dużym zaciekawieniem spogląda w niebo, kiedy pojawiają się doniesienia o przelatujących asteroidach. Niektórzy nawet wykorzystują w tym celu teleskopy.

Przelatujące niedaleko Ziemi obiekty budzą nie tylko ciekawość, ale niekiedy i obawę. Co by było, gdyby doszło do kolizji?

Doświadczenie uczy, że wiele asteroid ulega spaleniu podczas wchodzenia w ziemską atmosferę. Z tego względu nie ma co się obawiać niewielkich obiektów.

Natomiast uderzenie skały o wielkości autobusu mogłoby skutkować poważnymi szkodami w miejscu, w którym by do niego doszło. Z całą pewnością obiekt ten poważnie uszkodziłby, a może nawet zniszczył, okoliczne budynki.

PS

zmianynaziemi.pl / tymzyjesz.pl

Foto ilustracyjne: Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *