200 ochotników próbuje dziś odnaleźć ślady życia słynnego potwora z Loch Ness w Szkocji. To największa akcja poszukiwawcza w sprawie tej kryptydy od pół wieku!
Relacje o kryptydzie z Loch Ness
O potworze z Loch Ness słyszał chyba każdy. Niezidentyfikowane stworzenie miało być widywane we wspomnianym jeziorze od wieków. Pierwsze relacje pochodzą z około VI wieku. Zawarto je w „Żywocie św. Kolumby”. Według treści z 700 roku, około 565 roku św. Kolumb – nauczyciel Piktów – miał uratować jednego z wieśniaków przed potworem.
W 1658 roku podróżnik Richard Franck w „Pamiętnikach z północy” opisał „pływającą wyspę” na jeziorze Loch Ness. Kryptozoolodzy uważają, że w rzeczywistości mógł widzieć grzbiet słynnego potwora.
W latach 60-tych XIX wieku potwora miał ujrzeć Jimmy Hossak. W kolejnych dziesięcioleciach pojawiały się relacje kolejnych osób. W wieku XX relacje mieszkańców jak i turystów na temat ujrzenia rzekomego stwora stały się dość częste.
Określenie „potwór” wobec kryptydy z Loch Ness po raz pierwszy pojawiło się w lokalnej gazecie „The Northern Chronicle” z 2 maja 1933 roku.
Czym jest potwór z Loch Ness
Potwór z Loch Ness to określenie kryptydy mającej żyć w jeziorze o tejże nazwie. Jest to jezioro słodkowodne, największe objętościowo w całej Wielkiej Brytanii.
Kryptydy zaś to stworzenia, o których krążą podania, lecz nie udowodniono ich istnienia. Są w kręgu zainteresowań kryptozoologów, wyśmiewanych najczęściej przez zoologów.
Kryptydy dzieli się na wodne – do nich właśnie należy potwór z Loch Ness, zwany także „Nessie” – powietrzne i lądowe. Przykładami kryptyd w ogóle są np. yeti, chupacabra czy ćmoczłek.
Jak wygląda Nessie? Jak to w przypadku kryptyd bywa, nie ma jednego opisu. Ze wszystkich relacji wyłania się opis stworzenia morskiego z łapami i ogonem. Ma około 5 metrów długości, może pływać z prędkością co najmniej 35 kilometrów na godzinę.
W grudniu 1933 roku na jezioro Loch Ness przybyli Stanley Clinton i Scott Hay. Nagrali film, na którym przedstawiona miała być właśnie Nessie. Wyświetlono go później na zamkniętym pokazie „The Times” 4 stycznia 1934 roku. Do dziś zachowało się niestety tylko kilka klatek tego filmu. Według artykułu gazety, stworzenie miało garby, które przesuwały się z lewej do prawej strony.
Ogon kryptydy był ciemniejszy od reszty ciała. Całość zaś miała mieć barwę szarą.
Wielkie poszukiwania w Loch Ness
Dziś i jutro w Szkocji organizowane będą największe od 50 lat poszukiwania potwora z Loch Ness. 200 ochotników będzie rejestrować naturalne jak i wszelkie inne ślady wskazujące, że kryptyda może lub mogła żyć w jeziorze.
Poszukiwania organizuje Loch Ness Centre w Drumnadrochit oraz zespół badawczy Loch Ness Exploration. Do poszukiwań zostaną wykorzystane również drony z kamerami na podczerwień oraz hydrofon wykrywający dźwięki pod wodą.
– Szukamy przerw na powierzchni i prosimy ochotników o nagrywanie wszelkiego rodzaju naturalnych zachowań na jeziorze – powiedział w programie „Good Morning Scotland” Alan McKenna z Loch Ness Exploration.
Niewątpliwie podwodny świat skrywa wiele tajemnic – głównie z dala od dużej cywilizacji. Osoby chcące na własną rękę poszukiwać czy to podmorskich potworów czy też po prostu wyruszające na wyprawę z dala od ludzi, powinny jednak być dobrze wyposażone w sprzęt na przeróżne okazje, który można znaleźć np. w tym linku.
Zestaw survivalowy to obowiązkowa pozycja dla każdej osoby wyruszającej na wyprawę z dala od ludzi, zaś wariant wodoodporny przyda się z pewnością osobom, które chciałyby szukać podwodnych potworów.
dj
polsatnews.pl / tymzyjesz.pl
fot. Wiki
- Wiceprezes Suwerennej Polski: „Wrócimy do władzy DUŻO WCZEŚNIEJ niż za cztery lata! Jarosław Kaczyński świetnie się sprawdza” - 10/12/2023
- Ukrainka uciekła do Polski. Zabraniała dzieciom chodzenia do toalety i karmiła je psimi odchodami. Mogła też przekazywać je pedofilom - 10/12/2023
- Tornado! Wiele budynków zniszczonych, są ofiary śmiertelne, w tym dziecko (WIDEO+FOTO) - 10/12/2023