Zdjęcie ilustracyjne/fot. PixabayZdjęcie ilustracyjne/fot. Pixabay

Opłata za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu już jest bardzo wysoka, a niebawem jeszcze wzrośnie. Jeśli zapomnisz w odpowiednim momencie przedłużyć, państwo może ukarać Cię nawet pięciocyfrową kwotą! Warto więc pamiętać o terminach ubezpieczeń.

OC to skrót od odpowiedzialności cywilnej. Jest to rodzaj ubezpieczenia, który chroni kierowcę przed kosztami związanymi z wyrządzeniem szkody innym osobom lub ich mieniu w wyniku kolizji lub wypadku drogowego. OC pokrywa m.in. naprawę uszkodzonego pojazdu, leczenie poszkodowanych, renty czy odszkodowania.

OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nakłada na właścicieli pojazdów obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC na okres co najmniej 12 miesięcy i przedłużania jej przed upływem terminu ważności. Jeśli tego nie zrobisz, narażasz się na wysokie kary finansowe.

Ile wynosi kara za brak OC?

Wysokość kary za brak OC jest każdego roku waloryzowana w stosunku do płacy minimalnej. Oznacza to, że ostatnio kary wzrosły w lipcu 2023 roku, a kolejny raz wzrosną już w styczniu 2024 roku. Obecnie pensja minimalna wynosi 3600 złotych brutto, a od nowego roku będzie to ok. 4200 złotych brutto.

Maksymalna stawka kary to dwukrotność pensji minimalnej (przy samochodach osobowych). Co ciekawe, władza wylicza sobie kary przyjmując za podstawę pensję brutto, choć przecież wiadomo, że tyle nie dostaje się „na rękę”.

W każdym razie maksymalna stawka kary przysługuje, jeśli przerwa w ubezpieczeniu OC wyniesie ponad 14 dni. Jeśli będzie to mniej niż dwa tygodnie, ale więcej niż 3 dni – wówczas zapłacimy połowę stawki. A jeśli spóźnimy się „tylko” o dwa dni, to władza wspaniałomyślnie pozwoli nam zapłacić jedną piątą maksimum. Jak to wygląda w praktyce?

Kary za brak OC samochodu osobowego:

 • 1440 zł przy braku ubezpieczenia nie dłuższym niż 3 dni,
 • 3600 zł przy braku ubezpieczenia od 4 do 14 dni,
 • 7200 zł przy braku ubezpieczenia dłuższym niż 14 dni.

Kary za brak OC ciężarówki, autobusu, ciągnika samochodowego:

 • 2160 zł przy braku ubezpieczenia nie dłuższym niż 3 dni,
 • 5400 zł przy braku ubezpieczenia od 4 do 14 dni,
 • 10800 zł przy braku ubezpieczenia dłuższym niż 14 dni.

Kary za brak OC motocyklu, motoroweru:

 • 240 zł przy braku ubezpieczenia nie dłuższym niż 3 dni,
 • 600 zł przy braku ubezpieczenia od 4 do 14 dni,
 • 1200 zł przy braku ubezpieczenia dłuższym niż 14 dni.

Kara za brak OC w 2024 roku

A ile będą wynosić kary za brak OC w 2024 roku? Przy założeniu, że pensja minimalna zgodnie z zapowiedziami rządowymi wzrośnie do 4200 zł brutto, w przypadku samochodów osobowych będzie to:

 • 2100 zł przy braku ubezpieczenia nie dłuższym niż 3 dni,
 • 4200 zł przy braku ubezpieczenia od 4 do 14 dni,
 • 8400 zł przy braku ubezpieczenia dłuższym niż 14 dni.

JW
Fot. Pixabay

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *