fot. ilustracyjne/fot. pixabay

Do Polski wraca zima i wygląda na to, że będzie to potężne uderzenie. Oznacza to, że kierowcy muszą skrobać szyby. Jak się okazuje, nawet po wykonaniu tej czynności można otrzymać mandat i to dość solidny, bo nawet w wysokości 3 tys. zł. Oprócz tego kierowcy grozi 15 punktów karnych!

Dotychczas zima nie była zbyt odczuwalna. Zdarzały się co prawda opady śniegu, a nawet krótkie nawałnice, ale jednocześnie stosunkowo wysoka temperatura sprawiła, że śnieg szybko topniał.

Mrozów też nie było zbyt wiele. Teraz jednak ma się to zmienić.

Od weekendu w Polskę uderzy potężny mróz i opady śniegu. Temperatura w niektórych miejscach na północy kraju może spaść nawet do -25 st C. TUTAJ więcej informacji na ten temat.

Dla kierowców to złe informacje. Przy wysokim mrozie może wysiąść akumulator w samochodzie. Szyby parują od środka i zamarzają na zewnątrz, zaś śnieg zalega na aucie, który trzeba odgarnąć.

Okazuje się, że mimo odśnieżenia pojazdu czy wyskrobania szyb tak, by dało się jechać, można dostać mandat. Kara może być naprawdę dotkliwa. Mandat może wynieść nawet 3 tys. zł, do tego dochodzi nawet 15 punktów karnych.

Zanim odpali się silnik, należy odśnieżyć dach, szyby i światła auta. Kodeks Drogowy zakazuje obecnie pozostawienia pracującego silnika podczas postoju w obszarze zabudowanym.

Za skrobanie szyby z uruchomionym silnikiem grozi mandat 50-300 zł. Oddalenie się od samochodu z odpalonym silnikiem to 50 zł, zaś pozostawienie pracującego silnika podczas postoju w obszarze zabudowanym to mandat w wysokości 100 zł. Za używanie auta w obszarze zabudowanym w sposób generujący nadmierną emisję spalin grozi mandat 300 zł.

Za nieusunięcie śniegu z pojazdu w sposób właściwy grozi mandat 3 tys. zł. Jeśli zostanie to uznane za „używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim”, kierowca może otrzymać do tego dodatkowo 15 punktów karnych.

dj

o2.pl

fot. ilustracyjne/fot. pixabay

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *