Pixabay

Co kilka lat pojawiają się nowe elementy obowiązkowego wyposażenia pojazdów. Teraz czas na czarne skrzynki. To kolejny krok do inwigilacji kierowców?

Unia Europejska zdecydowała o wprowadzeniu nowej dyrektywy, która zacznie obowiązywać już w 2024 r. Zgodnie z jej założeniami w każdym nowym samochodzie musi znajdować się czarna skrzynka (EDR).

Pomysł ten został zaczerpnięty z przemysłu lotniczego. Tam czarne skrzynki pozwalają śledczym na ustalanie okoliczności katastrof.

Urządzenia te mają zapisywać w pamięci komputera pokładowego trzy kategorie danych – dane dotyczące dynamiki pojazdu przed zderzeniem, dane dotyczące dynamiki pojazdu po zderzeniu oraz dane dotyczące stanu i reakcji systemów bezpieczeństwa. Chodzi więc tutaj o prędkość pojazdu, położenie przepustnicy, prędkość obrotową silnika, aktywację systemów takich jak ABS i kontrola stabilności, a także kąt skrętu kierownicy.

Znajomość tego typu danych pozwoli biegłym na dokładniejsze ustalanie przyczyn wypadków drogowych. Ma to szczególne znaczenie z punktu widzenia postępowań, jakie toczą się przed sądami.

Problemem wydaje się jednak kwestia bezpieczeństwa danych. Kto będzie miał do nich dostęp i czy nie będzie to forma inwigilacji kierowców?

W tym kontekście warto zwrócić uwagę, że wiele obecnie produkowanych samochodów ma dostęp do Internetu. Oznacza to, że istnieje – przynajmniej teoretycznie – ryzyko wycieku zapisanych danych.

Przedstawiciele niemieckiego automobilklubu ADAC wskazują, że właścicielem danych pozostanie właściciel pojazdu. Co więcej, ich zdaniem żadna służba nie będzie miała do nich dostępu.

Na innym problem zwracają uwagę przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Niezależnych Dystrybutorów Części (FIGIEFA). Otóż twierdzą oni, że montaż EDR wiąże się z koniecznością zastosowania różnego rodzaju czujników, które będą połączone w jeden system, co znacząco utrudni wymianę części.

Bezpieczeństwo jest niezwykle istotnym aspektem ruchu drogowego. Wszelkie zmiany mające na celu poprawę jego poziomu powinny być jednak wprowadzane po dogłębnym przemyśleniu danego problemu.

PS

interia.pl / tymzyjesz.pl

Foto ilustracyjne: Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *