Pixabay

Niemcy od pewnego czasu coraz silniej stawiają na elektromobilność. Ostatnio jednak rząd wycofał dotacje do zakupu pojazdów na prąd. Czy czeka nas odwrót od samochodów elektrycznych?

Niemcy rezygnują z premii środowiskowej na zakup samochodów z napędem elektrycznym. Dotychczas można było uzyskać nawet do 6 tys. euro, co stanowiło poważne wsparcie dla wielu osób.

Od dnia 17 grudnia 2023 r. ubieganie się o dotację nie jest już możliwe. Wiadomość ta poważnie wstrząsnęła branżą motoryzacyjną.

Zakup samochodu elektrycznego to w dalszym ciągu poważny wydatek, nawet dla zamożnych Niemców. Z tego względu należy się spodziewać, że sprzedaż takich pojazdów spadnie, a wraz z nią dochody producentów.

W tym kontekście należy dodać, że niemieccy producenci aut od dłuższego czasu lansują elektryczne linie swoich modeli – Volkswagen ID, Mercedes-EQ, czy też BMW i. Spadek dochodów doprowadzi więc do pogorszenia sytuacji finansowej tychże koncernów.

Samochody elektryczne w dalszym ciągu są droższe od spalinowych i hybrydowych. Na niemieckim rynku dostępne są tylko 3 modele, których cena nie przekracza 30 tys. euro.

Jak podaje portal rnd.de, Centralne Stowarzyszenie Niemieckiego Przemysłu Pojazdów Silnikowych (ZDK) krytykuje podjętą decyzję. Zdaniem jego przedstawicieli zmiany zostały wprowadzone zbyt szybko.

Pojawiają się także poważne obawy o to, czy w ogóle ludzie będą zainteresowani kupowaniem samochodów elektrycznych. Ich ceny są bowiem wyższe niż w przypadku innych rodzajów napędu, natomiast koszty eksploatacji wcale nie są tak niskie, jak to zapowiadano, ze względu na wysokie ceny energii.

Samochody elektryczne mają także wady, które dla wielu osób są nie do zaakceptowania. To przede wszystkim niewielki realny zasięg, długi czas ładowania, wysoką masę i problemy z pożarami.

Nic zatem dziwnego, że branża motoryzacyjna obawia się o swoją przyszłość. Największe koncerny zainwestowały przecież miliony euro w rozwój pojazdów elektrycznych i chciałyby na nich zarabiać.

PS

bezprawnik.pl / tymzyjesz.pl

Foto ilustracyjne: Pixabay

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *