fot. ilustracyjne / fot. YT / Gits Video

Dziś w całej Polsce policja prowadzi akcję „Prędkość”. Funkcjonariusze skupią się na osobach przekraczających dopuszczalną prędkość, w szczególności na terenie zabudowanym.

Dziś policja prowadzi akcję „Prędkość”. W wielu miejscach pojawiły się od rana punkty pomiaru prędkości.

W szczególności skupiono się na miejscach i odcinkach dróg, gdzie występują zagrożenia. Na drogi wyjechały też pojazdy z grupy „Speed”.

Nie tylko dzisiaj, ale warto z wielu powodów uważać na drodze i nie przekraczać dopuszczalnej prędkości. Według nowego taryfikatora, za przekroczenie prędkości kierowcy grozi mandat 1300 zł i aż 13 punktów karnych.

Ale to w przypadku pojedynczego incydentu. Bo osoby powtarzające swoje zachowanie mogą spodziewać się 2500 zł mandatu i 15 punktów karnych.

Ponadto w sytuacjach wyjątkowych grzywna może sięgnąć nawet 30 tys. zł!

– Policja ujawniła ponad 834 tys. wykroczeń polegających na przekroczeniu prędkości w pierwszym kwartale 2024 r. Dane pokazują, że rośnie liczba kierowców, którzy nie przestrzegają ograniczeń prędkości w obszarach zbudowanych, co jest niepokojącym trendem. W 2024 roku niemal 10 tys. kierowców straciło prawo jazdy na trzy miesiące za przekroczenie prędkości o ponad 50 km na godz. w obszarze zbudowanym — to o 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2023 r. – podaje onet.pl.

Ponadto należy zwrócić uwagę, że wielu kierowców nie przestrzega ograniczenia prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym. Tu trzeba pamiętać, że liczy się przepis, a nie stan faktyczny.

Od wprowadzenia nowych przepisów w 2019 roku 45 tys. kierowców miało zatrzymane prawo jazdy z powodu przekroczenia o 50 km/h dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym. W I kwartale tego roku policja skierowała ponad 8,4 tys. wniosków o sprawdzenie kwalifikacji kierowcy z powodu przekroczenia dozwolonego limitu punktów karnych.

Tu należy zwrócić uwagę, że to wynika z drastycznych podwyżek wysokości mandatów oraz przyznawanych za wszystko punktów karnych za rządów PiS. Wcześniej zarówno mandaty jak i ilości przyznawanych punktów karnych były znacznie niższe, więc kierowano też mniej wniosków o sprawdzanie kwalifikacji kierowców.

Niestety, nowa władza uważa, że nowe, gigantyczne stawki są w porządku. Nic nie wiadomo, aby miały wrócić do poprzedniego poziomu.

Uważacie, że akcje takie, jak dziś, mają na celu faktycznie poprawę bezpieczeństwa na drogach? Czy służą wyłącznie łupieniu kierowców?

dj

onet.pl / tymzyjesz.pl

fot. ilustracyjne / fot. YT / Gits Video

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *