fot. YT/Baku TV

Wczoraj Azerbejdżan ogłosił „operację antyterrorystyczną”. W wyniku działań zbrojnych zginęło co najmniej 25 osób, w tym dwóch cywilów. Informację przekazał pełnomocnik ds. praw człowieka w separatystycznym Górskim Karabachu.

Wczoraj siły zbrojne Azerbejdżanu uderzyły w separatystyczny region Górskiego Karabachu. Zamieszkują go głównie Ormianie. Ofensywę określono mianem „operacji antyterrorystycznej”.

Armeńskie władze Górskiego Karabachu przekazały później, że Azerbejdżan użył artylerii, samolotów i dronów.

– Co najmniej 25 osób, w tym dwóch cywilów, zginęło od początku ofensywy, jaką wojska Azerbejdżanu rozpoczęły we wtorek – przekazał armeński pełnomocnik ds. praw człowieka w separatystycznym Górskim Karabachu, cytowany przez agencję Reutera.

Z kolei Azerowie przekazali, że przełamali linię obrony Armenii w Górskim Karabachu. Zamierzają „osiągnąć swoje strategiczne cele”.

Ponadto władze Azerbejdżanu postawiły twarde warunki rozmów pokojowych. Są możliwe obecnie tylko pod warunkiem, że Ormianie się poddadzą i zostaną rozbrojeni.

Według jednego z rosyjskich portali, wieczorem miało dojść do zamieszek pod siedzibą rządu Armenii na Placu Republiki w Erywaniu. Kilkuset demonstrantów próbowało wedrzeć się do budynku, żądając dymisji premiera Nikola Paszyniana oraz reakcji na wydarzenia w separatystycznym regionie.

Policja użyła granatów hukowych.

Ze stronami rozmawiał wicepremier rządu włoskiego.

– Wezwałem Azerbejdżan do natychmiastowego zaprzestania działań wojskowych. Należy powrócić do konstruktywnego dialogu w celu znalezienia rozwiązania dyplomatycznego w Górskim Karabachu – powiedział Antonio Tajani.

– Powiedziałem to wyraźnie ministrom Bajramowowi i Mirzojanowi, którym zaproponowałem mediację – dodał.

Sekretarz Stanu USA Antony Blinken również wyraził „głębokie zaniepokojenie” działaniami Azerbejdżanu. Wezwał władze w Baku do ich „natychmiastowego” wstrzymania.

dj

tvn24.pl

fot. YT/Baku TV

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *