fot. ilustracyjne / fot. X / РОСКОСМОС / BBC / Fair Use / Lestat (Jan Mehlich) / CC BY-SA 3.0 / Wiki / Pixabay (kolaż TZ)

Rosyjscy kosmonauci do dnia dzisiejszego w standardowym wyposażeniu posiadają broń. Zaczęło się to jeszcze w ZSRS, kiedy to grupa astronautów wylądowała nie jak planowano w Kazachstanie, ale około 2 tys. km na północ, w lasach Syberii.

Sowieccy kosmonauci byli szkoleni z obsługi broni palnej. Na standardowym wyposażeniu zaś mieli specjalny pistolet-maczetę.

Bronią tą był pistolet TP-82. Był to specjalny pistolet z trzema lufami. Miał również specjalną kolbę, która de facto była maczetę.

Broń tę stworzono i opatentowano w 1982 roku. Powstała specjalnie z myślą o sowieckich kosmonautach i jeszcze do niedawna znajdowała się na standardowym wyposażeniu rosyjskich astronautów.

Ktoś zapyta, po co kosmonautom broń? Ano z powodu częstych awarii w ZSRS i syberyjskiej dziczy. Zaczęło się 19 marca 1965 roku. Wówczas Paweł Bielajew i Aleksiej Leonow wracali na Ziemię z misji Woschod-2. Ten drugi był pierwszym człowiekiem, który wykonał spacer w otwartej przestrzeni kosmicznej.

Podczas powrotu pojawiły się poważne komplikacje ze sprzętem, co w ZSRS nie było rzadkością. Załoga musiała ręcznie lądować z powodu uszkodzenia czujnika Słońca. Planowano lądować na twardym lądzie.

Pierwotnie planowane lądowanie miało mieć miejsce na terenie dzisiejszego Kazachstanu. „Trochę” jednak trasa się zmieniła i astronauci wylądowali około 2 tys. km dalej, w syberyjskich lasach. Byli tam narażeni na ataki wilków i niedźwiedzi.

Posiadali jedynie półautomatyczną broń kal. 9 mm. To niezbyt skuteczne narzędzie do obrony przed niedźwiedziami. Właśnie wtedy Leonow uświadomił sobie, że kosmonauci powinni mieć znacznie lepsze narzędzie do obrony na wypadek kryzysowych sytuacji.

Choć Leonow naciskał, to dopiero w 1979 roku zaczęto na poważnie interesować się sprawą dobrego uzbrojenia dla kosmonautów. Tematem zajęły się zakłady Tula Arms Plant. W 1982 roku opracowano i opatentowano trzylufowy pistolet TP-82.

Broń używała amunicji kulowej 12,5×70 mm w dwóch górnych lufach, zaś w dolnej, gwintowanej lufie pocisków 5,45×39 mm. Tej samej amunicji używano w popularnym „kałachu”.

Ponadto pistolet – bardziej będący zresztą strzelbą – przystosowano do wystrzeliwania flar sygnalizacyjnych. Oprócz tego do broni można było podpiąć specjalną kolbę, która zawierała w sobie solidne ostrze. Wówczas broni można było używać jako maczety.

TP-82 był stosowany także w Rosji. Z użytku wyszedł dopiero po 2006 roku. Nie wiadomo, co zastąpiło tę broń. Według nieoficjalnych informacji, kosmonauci rosyjscy mogą być wyposażeni w MP-443 lub pistolet Makarowa.

dj

wp.pl / komputerswiat.pl / tymzyjesz.pl

fot. ilustracyjne / fot. X / РОСКОСМОС / BBC / Fair Use / Lestat (Jan Mehlich) / CC BY-SA 3.0 / Wiki / Pixabay (kolaż TZ)

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *