fot. Fb/Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerija

Litewskie ministerstwo obrony poinformowało, że „Rada Obrony Narodowej Litwy zatwierdziła zwiększenie liczebności sił zbrojnych i liczby poborowych”. Znacząco wzrośnie liczba sił zbrojnych jak i poborowych.

Według zatwierdzonych planów, Litwa znacząco powiększy swoje siły zbrojne jak również liczbę poborowych. Ogólna liczebność Sił Zbrojnych wzrośnie z 20,8 tys. do 29,3 tys. żołnierzy.

Wzrośnie też liczba maksymalna osób objętych poborem. Dotychczas wynosiła 4240, teraz zostaje podniesiona do 7040. Zmiany musi jeszcze zatwierdzić Sejmas Litwy.

Ponadto Litwa inwestuje w zagraniczną broń. Rada Obrony Litwy we wtorek wydała zgodę na zakup od niemieckiego producenta czołgów Leopard 2.

– Najefektywniejszą platformą czołgową, która spełnia pełen zakres kryteriów postawionych przez Litwę, jest niemiecki czołg Leopard 2 – powiedział Kęstutis Budrys doradca prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy po zakończeniu posiedzenia rady cytowany przez LRT.

To nie koniec. Ministerstwo obrony Litwy zostało zobowiązane do podjęcia rozmów z niemieckimi producentami oraz innymi państwami, które mogą być zainteresowane pozyskaniem takiego sprzętu.

Budrys przekazał też, że Rada wydała zgodę na utworzenie pułku artylerii. Z kolei bataliony obrony powietrznej i bataliony inżynieryjne mają zostać rozbudowane do poziomu pułków.

– W siłach morskich tworzy się służbę obrony portów i wybrzeża. Założono także tworzenie Radę do Spraw Obrony Cybernetycznej i inne zmiany – podkreślił.

Ponadto wkrótce Litwa i Polska przeprowadzą wspólne manewry w przesmyku suwalskim.

– Jestem bardzo szczęśliwy, że polski prezydent rzeczywiście bardzo żywo zareagował na chęć przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń na tym obszarze zwanym przesmykiem suwalskim. Mówimy już o bardzo konkretnym terminie, prawdopodobnie mogłoby to nastąpić w kwietniu – zaznaczył prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

dj

kresy.pl

fot. Fb/Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerija

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *