fot. ilustracyjne/fot. Igor Dvurekov/airliners.net/CC BY-SA 3.0/Wiki

1 sierpnia białoruskie śmigłowce naruszyły polską przestrzeń powietrzną. Mińsk zaprzecza, jakoby incydent miał miejsce, niemniej fakty mówią same za siebie.

Naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej

– Po przedstawieniu przez dowódców i szefów służb wniosków z analizy sytuacji ustalono, że dzisiaj, 1 sierpnia 2023 r. doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez dwa śmigłowce białoruskie, które realizowały szkolenie w pobliżu granicy – przekazało MON w komunikacie.

Zaznaczono, że „o szkoleniu strona białoruska informowała wcześniej stronę polską”.

O incydencie poinformowano NATO. Początkowo polskie dowództwo twierdziło, że do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej nie doszło.

– Przekroczenie granicy miało miejsce w rejonie Białowieży na bardzo niskiej wysokości, utrudniającej wykrycie przez systemy radarowe. Dlatego też w porannym komunikacie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że polskie systemy radiolokacyjne nie odnotowały naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej – podano.

„Czerwona gwiazda. Byliśmy w szoku”

Ponadto świadkowie potwierdzili, że śmigłowce latały nad nimi, na terytorium Polski.

Jednym z nich był Michał Cieślak, który poinformował o incydencie RMF FM. Wcześniej zaś zadzwonił na numer 112.

– Jadłem śniadanie. Słyszałem, że jakieś helikoptery lecą. W Białowieży to żadna nowość – czasami blackhawk tu latał. Dawno już go nie widziałem, ale myślałem, że to on – powiedział Cieślak.

– Odszedłem od stolika, wyjrzałem i od południowego zachodu leciały dwa helikoptery – jeden obok drugiego. Nigdy tak się nie zdarzyło. Jeden był większy, drugi trochę mniejszy. Oba w kolorze wypłowiałej zieleni – dodał.

Gdy maszyny zbliżyły się do niego, zorientował się, że to nie NATO-wskie śmigłowce.

– Lecą, lecą – centralnie na mnie lecą. Stałem jak głupi, nawet nie wziąłem telefonu, żeby zrobić zdjęcie albo film. Przeleciały nad moją głową. Zobaczyłem czerwoną gwiazdę. Zamurowało mnie – podkreślił.

Białoruskie śmigłowce po chwili zawróciły i powróciły tą samą drogą, którą przyleciały. Cieślak podkreśla, że gdyby maszyny nie naruszyły terytorium Polski, wówczas nie byłyby przez niego widoczne ani słyszalne.

– Jak helikopter leci w odległości 4 km to nawet dźwięku nie słychać. A my widzieliśmy gwiazdę czerwoną. Każdy ją odróżni od szachownicy biało-czerwonej – stwierdził Cieślak.

Zaznaczył przy tym, że dotychczas takie sytuacje się nie zdarzały. Czasami tylko „jakiś helikopter przeleciał 300-500 m przez granicę, ale nie 3-4 km”.

Łukaszenka prowokuje?

„Onet” uważa, że nie był to błąd białoruskich żołnierzy, lecz zaplanowana prowokacja. Śmigłowce miały w pewnym momencie zawisnąć w powietrzu w miejscu, w którym do niedawna stacjonowało polskie wojsko.

Zaznaczono jednak, że poza prowokacją, można spodziewać się spokoju. Według portalu, „gdyby Białoruś chciała przeprowadzić jakikolwiek atak na Polskę, nie prowadziłaby tego rodzaju działań”.

Z kolei białoruskie ministerstwo obrony wydało komunikat, w którym zarzuca Polsce, że ta „oskarża Białoruś o naruszenie przestrzeni powietrznej w celu uzasadnienia dalszego zwiększania sił i środków na granicy”. Ma to być związane z propagandą Mińska, jakoby Polska szykowała się do inwazji na Białoruś czy też do rozbiorów Ukrainy.

dj

gazeta.pl / rp.pl / rmf24.pl / onet.pl / tvn24.pl

fot. ilustracyjne/fot. Igor Dvurekov/airliners.net/CC BY-SA 3.0/Wiki

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *