fot. ilustracyjne / fot. unsplash.com

Choć Francja kojarzyć się może z laickością, to od wielu lat stale rośnie liczba chrztów osób dorosłych. Wiele takich chrztów odbywa się w noc paschalną.

– Wzrost liczby chrztów dorosłych stałą tendencją ostatnich lat – podaje portal vaticannews.va.

Jak czytamy, często w Kościele katolickim w noc paschalną odbywają się chrzty dorosłych osób.

– We Francji w tym roku przyjęło ten sakrament ponad 7 tys. dorosłych. Co ciekawe, ta liczba wzrosła nie tylko o 31 proc. od ostatniej Wielkanocy, ale podobny proces zachodzi już dłużej – katechumenów jest bowiem obecnie o 120 proc. więcej niż dekadę wcześniej – podkreślono.

Sprawę dokładniej zbadał dziennik „La Croix”. Chodziło o ustalenie profilu kandydatów do chrztu.

Ponad dwie trzecie z nich ma mniej, niż 40 lat. Z czego połowa to osoby w wieku 18-25 lat.

Około 61 proc. dorosłych chrzczonych we Francji pochodzi z rodziny, która „jakoś jest powiązana kulturowo z chrześcijaństwem”. Rodzice jednak nie ochrzcili tych osób, gdy były dziećmi.

Wielu kandydatów do chrztu jako autorytet w tej kwestii wskazuje swoje babcie. One najczęściej uczyły ich podstawowych modlitw. Ponadto bardzo często pociąga do chrztu przykład wierzących przyjaciół.

„La Croix” zwraca również uwagę, że wielu kandydatów do chrztu zgłosiło się ze względu na piękno liturgii. Warto wspomnieć, że we Francji stosunkowo powszechne są Msze święte w tzw. rycie trydenckim, czyli tym odprawianym przed soborem watykańskim II z lat 1962-1965.

Ponadto około 5 proc. dorosłych chrzczonych przechodzi na chrześcijaństwo z islamu.

– W ich wypadku taka decyzja często pociąga za sobą zerwanie relacji z nimi ze strony ich rodzin, dlatego stanowi większe wyzwanie – podkreśla watykańskie medium.

dj

vaticannews.va / tymzyjesz.pl

fot. ilustracyjne / fot. unsplash.com

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *