Zdjęcie ilustracyjne / Foto: PixabayZdjęcie ilustracyjne / Foto: Pixabay

52-letnia mieszkanka gminy Nidzica została oszukana na jednym z portali społecznościowych. Poznała tam mężczyznę, który podawał się za lekarza przebywającego na misji w Jemenie. Straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych.

O sprawie poinformowała warmińsko-mazurska policja. Jak wynika z informacji podanych przez służby, kobieta złożyła zawiadomienie.

52-latka wskazała w nim, że w sierpniu 2021 roku zawarła internetową znajomość z mężczyzną podającym się za lekarza. Twierdził on, że pochodzi z Niemiec, ale przebywa na misji w Jemenie. Proponował też kobiecie pracę opiekunki do swojej 9-letniej córki.

Mężczyzna oszukał 52-latkę na kwotę 78 tys. zł. Utrzymywał, że poza granicami Niemiec ma problemy z kontem bankowym. Miało ono zostać zablokowane.

Fałszywy lekarz przekonywał, że w tej sytuacji nie może wypłacić pieniędzy na bilet lotniczy do Niemiec, by wydostać się z Jemenu.

„52-latka chcąc pomóc finansowo swojemu przyszłemu „pracodawcy” kilkukrotnie wykonała przelewy na wskazane przez niego konta i kupowała karty z kodami mającymi odblokować konto, które jak się później okazało, były kodami do gier” – przekazała policja.

Znajomość ta nie trwała długo. Kobieta kilka razy upominała się o zwrot pieniędzy, jednak bezskutecznie. Rzekomy lekarz z Jemenu zniknął z portalu społecznościowego.

52-letnia mieszkanka gminy Nidzica została oszukana łącznie na kwotę 78 tys. zł. Policja przestrzega przed oszustami, którzy wyłudzają pieniądze przez internet.

„Zawierając nowe znajomości, należy być ostrożnym. Zwłaszcza, jeśli poznana przez Internet osoba prosi nas o pieniądze” – podkreślają mundurowi.

Zaznaczają też, że oszuści powielają pewne schematy w swoim niecnym postępowaniu. „Zazwyczaj unikają rozmów telefonicznych. Unikają też wskazywania miejsc, z których pochodzą, ich konta na profilach społecznościowych nie zawierają żadnych informacji osobistych, zdjęć z rodziną, miejsca pracy, zamieszkania” – wskazują policjanci.

„Poprzez regularny kontakt i przedstawianie fałszywych historii z życia zdobywają zaufanie ofiary, a następnie proszą o pomoc finansową. Zazwyczaj nowopoznany znajomy zapewnia, że dzięki przekazaniu pieniędzy, będą mogli zrealizować „wspólne plany”. Takie zapewnienia dodatkowo motywują zmanipulowane ofiary do przekazywania pieniędzy” – dodają.

Policjanci apelują, by w takich sytuacjach zachowywać ostrożność, czujność i dystans do informacji, które podają nam wirtualni znajomi. To bowiem może uchronić nas przed oszustwem.

mx

policja.gov.pl

Foto: Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *