Fot. Canva

Badania ekspertów z Niemiec i Austrii potwierdzają to, co wielu już pewnie zauważyło. Teksty piosenek są coraz prostsze i głupsze. Z ulgą mogą odetchnąć ci, którzy sądzili, że może im się tak wydawać, bo się postarzali.

Badacze przeanalizowali 12 tys. utworów napisanych w latach 1980-2020. Podzielili je po 2400 piosenek na gatunek muzyczny.

Wynik badań właśnie opublikowano w czasopiśmie naukowym Scientific Report. Analiza naukowców uspokoi tych, którzy słuchając radia, bali się, że stali się starymi zrzędami i dlatego dzisiejsza muzyka wydaje się im głupia.

Odetchnijcie z ulgą! Dzisiejsza muzyka naprawdę jest głupia. Badacze nie mają wątpliwości, że przez ostatnie lata teksty piosenek zaczęły robić się coraz prostsze i są pisane tak, by łatwo dało się je zapamiętać.

Innymi słowy – teksty większości piosenek, które dziś lecą w radiu, są pisanek w ten sam sposób, co teksty dżingli do reklam.

Najmocniej poziom spadł w dwóch gatunkach, które jeszcze jakiś czas temu miały teksty dość złożone. Chodzi o rock i rap.

Co ciekawe, okazuje się, że teksty piosenek stają się też coraz bardziej agresywne i smutne. Mowa tu w szczególności o POP-ie, które jest dziś negatywny jak nigdy wcześniej.

Pod tym względem wyróżnia się jeden gatunek, a mianowicie rap, który wcześniej był wypełniony tekstami agresywnymi i smutnymi, a dziś w tekstach rapowych wzrasta poziom słów o zabarwieniu pozytywnym.

SJ

The Guardian

Fot. Canva

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *