Zastanawialiście się kiedyś, skąd w ogóle wzięły się nazwiska? Dlaczego nazywacie się tak, a nie inaczej? Niektóre są popularne, inne nietypowe, jedne bardzo długie, inne króciutkie. No właśnie, ile liter ma najdłuższe, a ile najkrótsze nazwisko w Polsce?
Skąd się wzięły nazwiska?
Nazwiska są formą identyfikacji osobowej, która pozwala odróżnić ludzi o tym samym imieniu. Nazwiska zaczęły się pojawiać w średniowieczu, kiedy ludność rosła i było potrzeba lepszego rozróżnienia między osobami. Nazwiska mogły mieć różne źródła i znaczenia, w zależności od regionu, kultury, zawodu, cech fizycznych lub rodzinnej historii.
Często nazwiska pochodziły od imienia ojca lub przodka. Na przykład Jankowski (od Janek, zdrobnienie od Jan) czy Adamczyk (od Adam). Powstawały też od wykonywanego zawodu lub zajęcia, jak choćby Krawczyk (od krawca). Rozróżniamy także nazwiska przydomkowe, które powstawały na bazie przezwisk czy cech charakterystycznych, albo topograficzne, czyli od miejsca pochodzenia lub zamieszkania. Jeśli ktoś ma na nazwisko Górski, to może być niemal pewien, że jego daleki przodek zamieszkiwał tereny wysokie. Istnieją też nazwiska pochodzenia obcego, religijnego, historycznego lub fantazyjnego. Każde nazwisko ma swoją historię i znaczenie, a często też odzwierciedla pochodzenie lub charakterystykę nosiciela.
Najczęstsze nazwiska w Polsce
Czy wiecie, jakie są najpopularniejsze, najczęściej występujące nazwiska w Polsce? Z odpowiedzią przychodzą dane z rejestru PESEL, które udostępnia Ministerstwo Cyfryzacji.
Najczęstsze nazwiska w Polsce to Nowak, Kowalski i Wiśniewski. Według ostatnich danych, ponad 200 tysięcy Polaków nosi nazwisko Nowak, które najpewniej wzięło się od nowy „nowy” lub „przybysz”. Kowalskich w Polsce jest ponad 136 tysięcy i jest to drugie najczęstsze nazwisko nad Wisłą. Podium uzupełniają Wiśniewscy – to nazwisko nosi nieco ponad 100 tys. Polaków.
Najkrótsze nazwisko w Polsce
Jak się okazuje, najkrótsze nazwisko w Polsce liczy tylko dwa znaki. Przeglądając dane z rejestru PESEL możemy zauważyć, że unikatowymi posiadaczami dwuliterowych nazwisk w Polsce jest garstka osób.
Po dwie osoby w kraju na nazwisko mają Ax, Bc, Oo, In, Eo, Ka, Je, Sa, Oe. Takich przykładów jest jednak więcej. Po kilka osób nosi nazwisko Fu, Ek, Le, Oś, Ji, Sy, Du, Mu, Iż, Ky, Co, Dy, El, Lv, Om, Bu oraz Bi.
Najdłuższe nazwisko w Polsce
Najdłuższe nazwisko w Polsce ma natomiast aż… 51 liter! Jak to możliwe? Bierze się to z połączenia kilku nazwisk.
I tak, najdłuższym noszonym w naszym kraju nazwiskiem jest 51-znakowe Czartoryski Rostworowski-Mycielski Anderson Scimone. W Polsce noszą je dwie kobiety. Na drugim miejscu pod względem liczby znaków znalazły się dwa męskie nazwiska: Paschalis Ochedoski vel Ochenduszko oraz Rosado Fernandes Mc Carthy da Cunha.
Nie wykluczone, że w przyszłości ktoś „rekord” pobije, bowiem prawo pozwala na dodawanie kolejnych członów do nazwiska, jeśli tylko są one uzasadnione.
JW
Fot. ilustracyjne: Jan Vašek/Pixabay