Najdłuższa trasa kolejowa na świecie prowadzi przez Polskę. Łączy Portugalię z Singapurem i liczy sobie blisko 19 tysięcy kilometrów. Jeśli chcesz spróbować tej niepowtarzalnej podróży, musisz się dobrze przygotować.
Poprzednia najdłuższa trasa liczyła ok. 16 900 kilometrów. Także rozpoczynała się w Portugalii, ale kończyła w Wietnamie. Nową możemy dojechać do Singapuru, a wszystko to za sprawą otwartego jakiś czas temu nowego odcinka linii kolejowej pomiędzy chińskim Kunmingiem a stolicą Laosu, Wientianem.
Najdłuższa kolejowa trasa świata liczy teraz 18 755 kilometrów. Trasa prowadzi przez 13 krajów. Startujemy w Portugalii, następnie przez Hiszpanię, Francję, Niemcy, Polskę, Białoruś, Rosję, Mongolię, Chiny, Laos, Tajlandię, Malezję i kończymy w Singapurze.
Przez jakie państwa i miasta przebiega najdłuższa trasa kolejowa na świecie
Jak dokładnie wygląda ta trasa? Podróż rozpoczyna się w Lagos, malowniczym miasteczku na południowym wybrzeżu Portugalii. Stamtąd pociąg jedzie przez Lizbonę i Madryt do Paryża, gdzie trzeba się przesiąść na inny skład. Następnie podróżni jadą przez Berlin i Warszawę do Białegostoku, skąd wjeżdżają na terytorium Białorusi. Tam czeka ich kolejna przesiadka w Mińsku, a potem długa podróż przez Rosję do Moskwy.
Z Moskwy można skorzystać z legendarnego Transsyberyjskiego Ekspresu, który jedzie przez Syberię i Mongolię do Pekinu. W Chinach trzeba się jeszcze raz przesiąść na szybką linię kolejową, która doprowadzi nas do Kunmingu. Stamtąd możemy kontynuować podróż nowym odcinkiem kolejowym, który biegnie przez Laos i Tajlandię do Bangkoku. Z Bangkoku jedziemy przez Malezję do Singapuru, gdzie kończy się nasza niezapomniana przygoda.
Ile czasu i pieniędzy trzeba poświęcić na podróż koleją przez cały świat?
Według obliczeń brytyjskiego blogera podróżniczego Marka Smitha, który specjalizuje się w podróżach koleją, przejechanie całej trasy zajęłoby 21 dni, jeśli nie liczyć czasu na zwiedzanie miast po drodze.
To przy założeniu, że po drodze nie byłoby opóźnień, wszystkie formalności (np. wizowe) załatwiane byłyby bez przeszkód. Niezbędna byłaby też sprawna organizacja i dobra orientacja w terenie. Przydałaby się chociażby przy poszukiwaniu stacji kolejowych czy kas biletowych, gdyż nie u wszystkich przewoźników bilety dostępne są przez internet.
Według szacunkowych wyliczeń, podróż z Portugalii do Singapuru pociągiem kosztowałaby ok. 1550 dolarów. Oczywiście do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty zakwaterowania (kilka noclegów na trasie koniecznych z uwagi na wielogodzinne oczekiwania na przesiadkę), wyżywienia i atrakcji turystycznych.
Podróż najdłuższą trasą kolejową na świecie to niewątpliwie niezwykłe przeżycie, które pozwala poznać różne kultury, krajobrazy i ludzi. Można podziwiać piękno natury, zobaczyć zabytki i spróbować lokalnych potraw. Można też nawiązać znajomości z innymi pasażerami i podzielić się z nimi swoimi wrażeniami.
JW
Fot. Charles Forerunner/Unsplash