Wakacje.Wakacje - zdj. ilustracyjne. Fot. Link Hoang/Unsplash

Wakacje to czas, w którym każdy chce odpocząć i zrelaksować się w pięknym miejscu. Niektórzy wolą spędzać je nad morzem, inni w górach. Co częściej wybierają Polacy?

Morze ma wiele zalet, które przyciągają turystów. Przede wszystkim jest to możliwość kąpieli w wodzie – od błogiego pluskania, przez amatorskie pływanie, po uprawianie sportów wodnych, takich jak żeglarstwo, surfing, kitesurfing, nurkowanie czy wędkarstwo.

Morze to także piękne krajobrazy, które zachwycają swoim urokiem i różnorodnością. Można podziwiać malownicze klify, wydmy, latarnie morskie, porty rybackie czy stare miasteczka. No i plaża – można leżeć i zapomnieć o błogim świecie.

Góry również mają wiele zalet, które sprawiają, że są atrakcyjnym miejscem na wakacje. Przede wszystkim są to warunki do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Góry oferują wiele szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności i długości, które pozwalają na podziwianie piękna przyrody i zdobycie szczytów. To niezwykłe zjawiska przyrodnicze, takie jak wodospady, jaskinie, jeziora górskie czy skałki. W końcu też raj dla miłośników rowerów górskich.

Oczywiście w Polsce jest też wiele innych pięknych i skrywających mnóstwo tajemnic regionów, ale w okresie wakacyjnym Polacy głównie wybierają morze lub góry. No właśnie, co częściej?

Morze czy góry – Polacy na wakacjach

Według raportu udostępnionego przez portal Nocowanie.pl, który zbiera dane użytkowników rezerwujących noclegi, wynika, że Polacy zdecydowanie latem wolą Bałtyk. Właśnie w województwach pomorskim i zachodniopomorskim przede wszystkim wybierają miejsce do spania.

Ponad 70% wszystkich turystów polskiego portalu Nocowanie.pl poszukuje noclegów nad morzem. Najpopularniejszą miejscowością pod tym względem jest Władysławowo.

Warto podkreślić, że TOP 20 najchętniej wybieranych miejscowości na wakacje to przede wszystkim miejscowości nadmorskie – tylko Zakopane i Karpacz są miejscowości, które nie znajdują się nad morzem.

Nieco inaczej rozkłada się ranking miejsc, w którym ostatecznie Polacy decydują się na zakwaterowanie. Choć i w tym zestawieniu prowadzi Władysławowo.

TOP10 polskich miejscowości wakacyjnych pod względem popularności noclegów

  1. Władysławowo
  2. Zakopane
  3. Łeba
  4. Krynica Morska
  5. Gdańsk
  6. Kołobrzeg
  7. Międzyzdroje
  8. Karpacz
  9. Pobierowo
  10. Mielno

Biedronka zdradza, gdzie najbardziej zwiększył się ruch

Swój ranking, tworząc go na podstawie największego wzrostu klientów od początku wakacji, przygotowała także Biedronka. Ta sieć większe pieniądze zarabia w innych miejscowościach, ale i w tym zestawieniu widać, że Polacy chętniej wybierają morze. Przynajmniej latem.

Darłowo, Łeba i Mielno – te trzy miejscowości łączą nie tylko piękne plaże, ale też ogromne zainteresowanie Polaków w okresie wakacyjnym. To właśnie te miasta okazały się najpopularniejsze wśród klientów Biedronki. W Darłowie odnotowano prawie 80 proc. wzrost liczby klientów podczas trwających wakacji. Dyskont w Łebie zanotował wzrost o 64 proc., a w Mielnie o 52 proc.

Z kolei miłośnicy górskich wycieczek wybierali szczególnie Szklarską Porębę, w której Biedronkę odwiedziło ponad 23 proc. więcej klientów niż przed wakacjami, oraz Zakopane – niecałe 23 proc. wzrostu.

JW
Fot. Link Hoang/Unsplash

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *