fot. ilustracyjne/fot. Pixabay (kolaż TZ)

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w Polsce istnieje podatek od psa. Wielu właścicieli czworonogów jest zobowiązanych płacić haracz. Jego wysokość od nowego roku znacząco wzrosła!

Podatek od psa nie dotyczy wszystkich w Polsce. Opłacie podlega „każdy, kto ma psa i mieszka w gminie, która ustaliła taką opłatę”.

– Sprawdź na stronie internetowej gminy, czy masz zapłacić – podaje portal podatki.gov.pl.

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów podkreślają, że „jeśli w twojej gminie jest opłata za psa – masz obowiązek zapłacić”.

W ubiegłym roku maksymalny haracz za posiadanie psa w Polsce wynosił 150,93 zł. Od tego roku gminy mogą nakładać znacznie wyższe stawki.

– Wśród wielu podwyżek, które czekają na nas w 2024 roku, znalazła się również podwyżka podatku, który nakładany jest na właścicieli psów. Obwieszenie na rok 2024 pojawiło się już w Monitorze Polskim i wynika z niego, że od 1 stycznia nadchodzącego roku maksymalna stawka podatku od psa może wynieść 173,57 zł – powiedział portalowi podatki.gazetaprawna.pl adwokat Piotr Ostafi.

– To ponad 20 złotych więcej aniżeli w 2023 roku – podkreślił prawnik.

Tak więc jeśli w Twojej gminie nie ma podatku od psa, płacić nie musisz. Ponadto możesz zostać zwolniony z podatku od psa, nawet jeśli gmina tego wymaga, jeśli spełniasz któryś z podanych warunków.

Od opłaty od psa zwolnieni są ludzie z orzeczeniem o dowolnym stopniu niepełnosprawności, zaś ich pies jest psem asystującym. Również osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności są zwolnione od haraczu od psa.

Zwolnione z opłaty za czworonoga są również osoby po 65 roku życia, które prowadzą samodzielnie gospodarstwo domowe.

– Jeśli masz więcej psów i spełniasz te warunki – zapłacisz za drugiego i każdego kolejnego psa. Nie płacisz za 1 lub 2 psy – jeśli płacisz podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. Płacisz wtedy dopiero za trzeciego i każdego kolejnego psa. Niektóre gminy zwalniają z opłaty osoby, które wzięły zwierzę ze schroniska albo mają psy oznakowane chipem. Sprawdź na stronie internetowej swojej gminy, czy wprowadziła dodatkowe zwolnienia – podaje ministerstwo finansów.

dj

o2.pl

fot. ilustracyjne/fot. Pixabay (kolaż TZ)

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *