Gdańsk Fot. Pexels

Komisja Europejska co roku publikuje ranking pt. „Jakość życia w miastach europejskich”. W tegorocznym zestawieniu najlepszym miastem do życia w Europie okazało się miasto spoza UE – szwajcarski Zurych. Wysoko uplasowało się także jedno polskie miasto.

Komisja Europejska prowadzi monitoring jakości życia w europejskich miastach od 2007 roku. Szczegółowe badanie przeprowadzane jest w miastach UE, EFTA, Wielkiej Brytanii, Bałkanach Zachodnich i Turcji.

Miasta, w których dobrze żyje się mieszkańcom

W udostępnionym rankingu z 2023 roku na szczycie zestawienia uplasował się szwajcarski Zurych, który wydaje się, według raportu, najlepszym miastem do życia.

Drugie miejsce zajęła stolica Królestwa Danii, czyli Kopenhaga. Z kolei na trzecim miejscu w rankingu widzimy niderlandzkie miasto Groningen.

Choć żadne polskie miasto nie znalazło się na podium, to tuż za „pudłem” uplasował się Gdańsk. Stolica Pomorza Gdańskiego i Kaszub zajęła czwarte miejsce, co czyni to miasto jednym z najlepszych miejsc do życia w Europie według rankingu KE.

W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze kolejno: Lipsk (Niemcy), Sztokholm (Szwecja), Genewa (Szwajcaria), Rostock (Niemcy), Kluż-Napoka (Rumunia) i Braga (Portugalia).

Miasta, w których dobrze żyje się migrantom

KE osobno przyjrzała się miastom pod względem wielokulturowości i otwartości na migrantów. Wyniki badań również sytuują bardzo wysoko Gdańsk, który znalazł się na piątym miejscu zestawienia.

Na pierwszy miejscu uplasowało się Cardiff (Wielka Brytania). Drugie miejsce najprzyjaźniejszego migrantom miasta uzyskała stolica Portugalii – Lizbona. Ostatnie miejsce na podium zajęła Braga – także z Portugalii. Tuż przed Gdańskiem znalazło się natomiast Groningen (Królestwo Niderlandów).

Miasta przyjazne dla rodzin z dziećmi

W czołówce europejskich miast dobrych dla rodzin z dziećmi także znalazło się tylko jedno polskie miasto i ponownie jest to Gdańsk, który zajmuje piąte miejsce według badania.

Stolicę województwa pomorskiego wyprzedzają tylko: Cardiff (Wielka Brytania), Oulu (Finlandia), Braga (Portugalia) i Lipsk (Niemcy).

W tych miastach żyje się coraz lepiej. Aż cztery miasta z Polski w czołówce

Polska bardzo dobrze wypada w liście miast, w których jakość życia poprawiła się najmocniej w ciągu ostatnich pięciu lat.

Na pierwszym miejscu tego rankingu znalazł się Białystok. Na drugim miejscu znalazł się Gdańsk. Trzecie miejsce zajęło rumuńskie miasto Kluż-Napoka.

W pierwsze dziesiątce miast, w których jakość życia się poprawiła są także dwa inne polskie miasta: Kraków na szóstym miejscu oraz stolica Polski Warszawa na dziewiątym miejscu.

SJ

REPORT ON THE QUALITY OF LIFE IN EUROPEAN CITIES, 2023

Fot. Pexels (Gdańsk)

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *