fot. Alan R Walker/CC BY-SA 3.0/Wiki

W Niemczech pojawił się nowy gatunek kleszcza. To prawdziwy gigant! Trafił tam najpewniej z ptakami wędrownymi. Jego ukąszenie może powodować groźne choroby a nawet doprowadzić do śmierci.

Kleszcz gigant

Nowy gatunek kleszcza w Niemczech to Hyalomma. Pochodzi z tropikalnych obszarów Afryki i południowej Azji.

Insekt jest dwukrotnie większy od znanych mieszkańcom Europy gatunków. Stąd zyskał przydomek „giganta”. Wyróżnia się również tym, że nogi ma w paski.

Nowy gatunek kleszcza można „złapać” w tych samych miejscach, co „zwykłego” kleszcza. Trzeba więc uważać będąc w lesie, wśród traw na łące czy też w ogrodzie.

Groźne choroby

Zwykły kleszcze może wywołać u człowieka boreliozę. Tego typu przypadków jest niestety coraz więcej.

Natomiast kleszcz gigant to zupełnie inna bajka. Ten może „dostarczyć” nam różne patogeny będące jeszcze bardziej niebezpieczne dla ludzi.

Hyalomma może zarazić człowieka np. arbowirusem, który wywołuje gorączkę krwotoczną. Inną chorobą, jeszcze bardziej możliwą do złapania po kontakcie z kleszczem gigantem jest gorączka plamista, którą wywołuje bakteria Rickettsia aeschlimanni.

Jak zabezpieczyć się przed kleszczem

Instytut Roberta Kocha zaznacza, że na razie nie można stwierdzić, czy odkryty w Niemczech gatunek kleszcza rozwinie się bardziej. Jednak sprzyjać mu będzie wzrost temperatur i mniejsza wilgotność powietrza.

Kleszczowe Zapalenie Mózgu można „zabezpieczyć” przyjmując odpowiednią szczepionkę. Jednak przed boleriozą nie ma znanej ochrony. Tu pomóc może jedynie profilaktyka, czyli ubranie zasłaniające ciało.

– Kwestia zabezpieczenia nogawek, kwestia zabezpieczenia szyi, dlatego że kleszcz, który spadnie na ubranie, ma duże szanse odpaść od ubrania, natomiast jeżeli się dostanie na skórę, to wtedy zacznie wędrować – wyjaśniał w Polsat News starszy specjalista służby leśnej Nadleśnictwa Kliniska Jacek Sidorko.

dj

polsatnews.pl

fot. Alan R Walker/CC BY-SA 3.0/Wiki

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *