Japonia Źródło: PexelsJaponia Źródło: Pexels

Japończycy są najbardziej długowiecznym ze wszystkich narodów. W Kraju Kwitnącej Wiśni żyje ponad 51 tys. stulatków, a choroby takie jak schorzenia serca, nadciśnienie, miażdżyca, czy cukrzyca prawie tam nie występują. Jaki jest sekret Japończyków?

Kobiety żyją w Japonii średnio ponad 88 lat, a mężczyźni 81 lat. Ta średnia czyni Japończyków najbardziej długowiecznym narodem świata. Dla porównania: w Polsce kobiety żyją ok. 79,6 lat, a mężczyźni 71,6 lat.

Japończycy żyją najdłużej. Dlaczego?

W zasadzie wszystko, co robią Japończycy (może poza pracoholizmem), sprzyja długiemu życiu. Jest to naród, który jak żaden inny dba o zdrowie fizyczne i psychiczne.

Japończycy żyją najdłużej. Dieta

Japończycy w dużej mierze zawdzięczają długowieczność swojej narodowej kuchni. Japońska dieta jest najzdrowsza na świecie.

W skrócie japońską kuchnię można by streścić w ten sposób: dużo warzyw, dużo ryb, mało mięsa.

Japońska dieta jest bogata w cenne składniki odżywcze, zwłaszcza antyoksydantyflawonoidy. To sprawia, że Japończycy nie muszą przejmować się dotykającymi całą resztę świata „chorobami cywilizacyjnymi”. Chodzi tu m.in. o choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie tętnicze krwi, cukrzycę typu 2, czy niektóre rodzaje nowotworów.

Japończycy żyją najdłużej. Dieta: dużo warzyw, grzybów i owoców

Co jedzą Japończycy? Przede wszystkim dużo warzyw i owoców. Dziennie w Kraju Kwitnącej Wiśni je się co najmniej 7 rodzajów warzyw i owoców.

Warzywa, które Japończycy spożywają codziennie to m.in.: marchew, papryka, kapusta, ogórek, boniaty (odmiana batatów), cebula i czosnek.

W codziennej diecie Japończyków znajdują się także bardzo zdrowe glony oraz kiełki. Każdego dnia spożywają także owoce cytrusowe.

Po drugie – w Japonii zjada się dużo roślin, które na Zachodzie wykorzystywane są przez wegetarian, jako substytut mięsa. Jedną z tych roślin jest np. soja (którą warto jeść regularnie, ale nie można opierać na niej swojej diety, bo w nadmiarze może być niezdrowa).

Kolejnym produktem, który bardzo często spożywają Japończycy, są grzyby. Grzyby pojawiają się wielu japońskich potrawach, zwłaszcza zupach.

Japończycy żyją najdłużej. Dieta: mało mięsa i dużo ryb

Co jeszcze przedłuża życie Japończykom? Ryby. Japończycy jedzą mało mięsa, a dużo ryb. Choć Europejczykom może się to wydawać nie pojęte, to w Japonii nie je się zbyt dużo mięsazamiast niego spożywa się ryby i owoce morza, które są o wiele zdrowsze.

Japończycy codziennie jedzą ryż lub makaron z mąki gryczanej. Jak widać, każdego dnia mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni spożywają bardzo zróżnicowane pod względem składu potrawy. To odróżnia ich dietę od diety europejskiej, która jest raczej monotonna i opiera się na niewielu składnikach.

Japończycy żyją najdłużej. Dieta: małe posiłki, bez cukru i soli

Kolejną rzeczą, która na pewno sprzyja długiemu życiu jest fakt, że Japończycy prawie nie używają soli i cukru. Ten długowieczny naród pije także ogromne ilości zielonej herbaty z jaśminem.

Warto też odnotować, że Japończycy nigdy się nie objadają. Normalne w Japonii jest, że człowiek je małe posiłki, które zaspokajają jego głód w ok. 80 proc., ale nigdy nie dopuszczają do tego, by czuć się objedzonym.

To sekret japońskiej długowieczności? Tajemniczy składnik

Jak już zostało wcześniej napisane: Japończycy jedzą dużo glonów i piją dużo zielonej herbaty. Okazuje się natomiast, że w algach Wakame i liściach zielonej herbaty występuje substancja 1-MNA, czyli pochodna witaminy B3. Normalnie substancja ta wytwarzana jest w wątrobie, jednak Japończycy dostarczają swoim organizmom duże ilości jej dodatkowych dawek, co według niektórych ekspertów stoi za ich długowiecznością.

Japończycy żyją najdłużej. Środowisko

Nie bez znaczenia jest też fakt, że Japonia jest państwem wyspiarskim. Nie od dziś wiadomo, że najzdrowiej jest żyć nad morzem. Widać to także w Polsce, gdzie najdłużej żyją mieszkańcy Sopotu i Gdyni.

Jod w powietrzu doskonale wspomaga zdrowie, dlatego spacery nad morzem są takie zdrowe. Wdychając jod zawarty w nadmorskim powietrzu szczególnie wzmacniamy odporność organizmu.

Japończycy żyją najdłużej. Sposób życia

Brak czasu wolnego

Należy też wspomnieć o tym, że na długość życia Japończyków może wpływać ich tryb życia. Mowa tu o… braku czasu wolnego. Oczywiście pracoholizm jest szkodliwy, ale Japończycy po prostu dbają o to, by – jeśli nie śpią – cały czas coś robić.

Dużo czasu zajmuje im oczywiście praca, ale gdy z niej wracają to również nie siedzą bezczynnie. Prawie każdy Japończyk ma jakieś hobby, które wypełnia mu czas wolny.

Warto także wspomnieć o tym, że Japończycy dużo podróżują. Jednym słowem: dbają o to, by ich ciało i mózg były cały czas zajęte.

Samotność zabija

Naukowcy potwierdzają, że samotność zabija. Bycie samotnym zwiększa ryzyko śmierci o 26 proc. Także w tym przypadku Japończycy żyją bardzo zdrowo i wystrzegają się samotności.

W Kraju Kwitnącej Wiśni normalne jest, że ma się bardzo silne więzi z rodziną, sąsiadami i znajomymi z pracy. Japończycy spędzają bardzo dużo czasu ze sobą. W dobie Internetu jest to jednak rzecz, która się zmienia – istnieje w Japonii problem tzw. hikikomori, czyli zamykania się w mieszkaniu i odcinania od świata. Tradycyjnie jednak Japończycy mają bogate życie towarzyskie.

Czekanie na urodziny

Nie bez wpływu na długość życia Japończyków pozostaje fakt, że oni po prostu chcą przeżywać swoje życie. Gdy w Europie w pewnym momencie przestajemy się cieszyć z urodzin, tak Japończycy czekają na każde kolejne urodziny jak na wielkie wydarzenie.

Nie przejmują się

Zmartwienia także skracają życie. Dlatego Japończycy starają się nie martwić. Nawet gdy im się nie powodzi, to szukają jasnych stron i do końca wierzą w to, że mogą odnieść sukces. Taką mają specyficzną kulturę, ale to również wpływa na fakt, że żyją najdłużej.

Znajdowanie sensu życia

Brzmi jak truizm, ale w Japonii jest to pewna zasada. Japończycy znajdują sobie jakiś sens swojego życia. Nie musi to być nic wielkiego. Dla jednego sensem życia będzie dostarczanie ludziom najlepszych i najświeższych ryb, a dla kogoś innego spełnianie się jako poeta. Ważne jednak jest dla nich, by wybrać sobie coś, co będzie nadawało ich życiu sens.

Emerytura? Nie w Japonii

Ostatnie, ale może najważniejsze. Japończycy pozostają aktywni praktycznie do śmierci. Co prawda kończą w końcu pracę i przechodzą na emeryturę, ale znajdują sobie wówczas inne zajęcia. Nie spędzają czasu jak polscy emeryci, którzy często pod koniec życia po prostu przeżywają każdy kolejny dzień, siedząc w domu. Japońscy staruszkowie dbają o to, by każdy dzień mieć wypełniony jakimiś obowiązkami.

SJ

ncez.pzh.gov.pl, medme.pl, TymŻyjesz.pl

Fot. Pexels

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *