Jak karma dla kota jest lepsza – sucha czy mokra? Zdania lekarzy weterynarii są podzielone. Wielu wskazuje na to, że karma sucha może pomagać kotom w usuwaniu kamienia nazębnego. Karma sucha ma jednak również słabsze strony.
Mowa tu przede wszystkim o jej składzie. Koty są zwierzętami głównie mięsożernymi. Dlatego dobra karma mokra najbardziej odpowiada ich naturalnym preferencjom żywieniowym – to zazwyczaj w blisko stu procentach mięso.
Jaka karma dla kota jest lepsza – sucha czy mokra? Kot jest mięsożerny!
W przypadku karmy suchej zazwyczaj jest gorzej. Tego typu karmy zawierają zboża, mączkę ziemniaczaną, rośliny strączkowe etc. Kocia ślina nie zawiera amylazy, która jest niezbędna do trawienia produktów roślinnych, a w kocich wątrobach nie ma enzymów, które umożliwiają metabolizm węglowodanów.
Dostarczamy więc kotu pokarm, którego nie strawi i po który w warunkach naturalnych sam nigdy by nie sięgnął.
Dodatkową wadą karmy suchej jest odwadnianie kociego organizmu. Zapotrzebowanie kota na wodę wynosi około 60 ml na każdy 1 kg ciała. Jedząc karmę suchą, kot zaspokaja jedynie ok 4 proc. swojego zapotrzebowania na wodę. Resztę musi sobie zrekompensować, pijąc, czego często nie robi w odpowiedniej ilości, bo koty nie mają odpowiednio wypracowanych instynktów, dzięki którym mogłyby regulować gospodarkę wodną organizmu.
Na koniec warto dodać, że jedynie część suchych karm ma stosunkowo odpowiedni skład dla kota. Ogromna część to tak zwany „koci fastfood”. Możemy mieć wrażenie, że te karmy bardziej smakują naszym kotom, bo producenci dodają do nich specjalne aromaty i substancje smakowe.
Regularne podawanie takich karm kotom może być jednak szkodliwe. Dlatego warto przed wyborem karmy dokładnie przeczytać skład oraz sprawdzić opinie na temat danego produktu w Internecie.
SJ
Fot. Pixabay