Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay

Już ostatnie dni były w Polsce wyjątkowo ciepłe, co wielu dawało się we znaki. Nadchodzące dni nie będą wcale lepsze, bo temperatura ma nawet przekraczać 30 stopni Celsjusza. Jak przeżyć upał?

Co prawda czwartek stoi raczej pod znakiem burz, niż nadzwyczajnych upałów, ale prognozy pogody wskazują, iż już niedługo wysokie temperatury powrócą do naszego kraju. Jak sobie z nimi radzić?

Jak przeżyć upał w mieszkaniu?

Jeżeli nie jesteśmy na urlopie, ani nie mamy ogródka, często musimy przetrwać upał w mieszkaniu. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą nam w gorące dni.

Po pierwsze warto pamiętać o zasłanianiu okien. Najlepiej robić to w tych godzinach, kiedy słońce operuje najmocniej, a więc od 10 do 16.

Po drugie przydatne może być zrobienie przeciągu w mieszkaniu poprzez otwarcie okien po przeciwnych stronach, jeżeli mamy taką możliwość. Inną opcją jest używanie wiatraków.

Bardzo ważne w gorące dni jest odpowiednie nawadnianie, przede wszystkim poprzez spożywanie dużych ilości wody. Do tego warto postawić na chłodne, a nie ciepłe, posiłki.

Kiedy jest już nam naprawdę gorąco warto wziąć chłodny prysznic. Jest to korzystne nie tylko ze względów higienicznych, ale pomoże nam też zyskać rześkość.

Jak przeżyć upał na zewnątrz?

Przebywając na świeżym powietrzu również należy przede wszystkim pamiętać o spożywaniu dużej ilości płynów. Warto unikać słońca w godzinach, kiedy operuje najintensywniej, a jeśli to niemożliwe, to używać nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych i założyć lekkie ubrania.

Jeżeli jesteśmy na wczasach, to korzystne będzie ochłodzenie się raz na jakiś czas w wodzie. Jeśli ktoś nie lubi kąpieli wodnych, może skorzystać ze zmoczonego chłodną wodą ręcznika, który nakładamy na twarz.

W upalne dni warto również unikać dużego wysiłku fizycznego, szczególnie w godzinach, kiedy jest najgoręcej. Jeżeli aktywnie spędzamy czas na świeżym powietrzu, powinniśmy pamiętać o przerwach i odpoczynku.

wk

onet.pl/tymzyjesz.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *