fot. ilustracyjne/fot. unsplash.com

Podczas wizyty duszpasterskiej przyjęło się wręczać księdzu w kopercie dobrowolną ofiarę. Niestety, niektórzy księża próbują podawać konkretne kwoty, niczym haracz. Taka sytuacja miała miejsce na Pomorzu.

„Fakt” zapytał księży o to, ile należy dać w kopercie księdzu. Kapłan pytany przez tabloid słusznie stwierdził, że nie jest to żadna obowiązkowa opłata, tylko dobrowolna ofiara o jakiejkolwiek wartości.

Przyznał, że najczęściej otrzymuje 50 zł. Nie jest to jednak istotne. Celem bowiem wizyty duszpasterskiej nie jest „zbieranie haraczu”, tylko odwiedziny parafian, wspólna modlitwa i poświęcenie domu.

Kapłan przyznał jednak, że ma wrażenie, że w niektórych parafiach wydaje się, że są jakieś nieoficjalne „wytyczne” dotyczące tej kwestii. Oficjalne natomiast pojawiły się w parafii św. Andrzeja Boboli w Swarożynie na Pomorzu.

Kolęda w tej parafii rozpoczęła się już pod koniec listopada. Miejscowy proboszcz wprost napisał w siedmiu punktach, czego oczekuje od parafian… i radnych.

Choć niektóre kwestie nie są kontrowersyjne – np. przygotowanie zeszytu do religii przez dzieci, zaś przez kandydatów do bierzmowania notesów do bierzmowania – tak inne już są niezbyt na miejscu. Np. radni mają zorganizować księdzu transport „15 minut przed rozpoczęciem kolędy”.

W informacji opublikowanej w Internecie czytamy również, że ofiarę można przekazać księdzu, ministrantowi lub tzw. nadzwyczajnemu szafarzowi.

– Część osób przypomina sobie o parafii tylko wtedy, kiedy czegoś potrzebują: chrzest, komunia, bierzmowanie, pogrzeb osoby bliskiej – napisał ksiądz proboszcz.

Następnie wprost zasugerował, by ofiara wynosiła przynajmniej 100 zł.

A ile Wy dajecie księdzu po kolędzie?

dj

wp.pl

fot. ilustracyjne/fot. unsplash.com

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *