fot. YT/#mabidafamily life events

Lada dzień ma nastąpić erupcja wulkanu Fagradalsfjall na Islandii. Eksperci ostrzegają, że skutki będą podobne dla Europy, jak erupcja innego islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull w 2010 roku. Czeka nas więc paraliż ruchu lotniczego.

Islandia to górzysta wyspa pełna aktywnych wulkanów. Władze są zawsze przygotowane na kryzysowe działania i zabezpieczenie ludności.

Krajowa agencja meteorologiczna wydała już ostrzeżenie, że do erupcji Fagradalsfjall może dojść „w każdym momencie w ciągu najbliższych kilku dni”. W sobotę zarządzono ewakuację miejscowości Grindavik. TUTAJ pisaliśmy więcej na ten temat.

W ostatnich tygodniach zarejestrowano tysiące wstrząsów związane z tym wulkanem. Eksperci ostrzegają, że skutki erupcji będą podobne do erupcji wulkanu Eyjafjallajökull w 2010 roku. Co to oznacza?

Ano paraliż ruchu lotniczego. Po kwietniowej erupcji 13 lat temu powstała wielka chmura pyłów nad Europą. W efekcie nad większością kontynentu zamknięto przestrzeń powietrzną.

Erupcje Eyjafjallajökull trwały aż do kolejnego miesiąca. Na początku maja aktywność wulkanu zmniejszała się z 400 do 50 ton pyłu na sekundę.

Wstrzymanie ruchu lotniczego będzie miało podwójny skutek. Po pierwsze, osoby odbywające podróże będą miały poważne problemy przez co najmniej kilka dni, a nawet wiele tygodni, by dotrzeć tym sposobem do celu. Warto już teraz pomyśleć nad zmianą środku transportu.

Po drugie, mogą pojawić się problemy natury ekonomicznej. Niewykonanie transakcji, brak dostaw, etc.. To wszystko może przełożyć się – choć nie musi – na wzrosty cen.

Wulkan Fagradalsfjall znajduje się zaledwie 50 km od stolicy Islandii, Reykjaviku. Oznacza to, że można nawet spróbować się wybrać, by obejrzeć erupcję, choć nie byłoby to rozsądne.

dj

tvn24.pl / tymzyjesz.pl

fot. YT/#mabidafamily life events

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *