Tabaka Źródło: WikiMedia

17 lipca wypada Ogólnopolski Dzień Tabaki. W Polsce zapotrzebowanie na tabakę jest stosunkowo niewielkie. Na tle reszty kraju wyróżnia się jednak region Kaszub, gdzie tabaka jest niezwykle popularna, a jej zażywanie jest jedną z kaszubskich tradycji narodowych.

Tabaka to sproszkowany tytoń, który wciąga się do organizmu przez nos. Używkę tą wynaleźli Indianie. W Polsce 17 lipca obchodzi się Ogólnopolski Dzień Tabaki.

Tabaka była kiedyś popularna w Polsce

Kiedyś tabaka była bardzo ważnym elementem kultury polskiej. Dość powiedzieć, że Adam Mickiewicz wspomina o niej non stop w Panu Tadeuszu.

Robak wsparty na stole wpółgłośno rozprawiał,
Tłum szlachty go otaczał i uszy nadstawiał,
I nosy ku księdzowskiej chylił tabakierze;
Brano z niej, i kichała szlachta jak możdzerze.


Reverendissime, rzekł kichnąwszy Skołuba,
To mi tabaka, co to idzie aż do czuba;
Od czasu jak nos dźwigam (tu głasnął nos długi),
Takiej nie zażywałem (tu kichnął raz drugi);


Prawdziwa bernardynka, pewnie z Kowna rodem,
Miasta sławnego w świecie tabaką i miodem.
Byłem tam lat już…a Robak przerwał mu: na zdrowie
Wszystkim Waszmościom, moi Mościwi Panowie!

To tylko jeden z licznych fragmentów polskiego dzieła narodowego, w którym jeden z wieszczów pisze o tabace. Tabaka występuje także w arii, w operze Stanisława Moniuszki Straszny Dwór.

Obecnie jednak tradycja zażywania tabaki zginęła w Polsce i praktycznie w ogóle się jej nie kultywuje.

Kaszubska tabaka

Duże zainteresowanie tabaką istnieje wciąż w jednym regionie – na Kaszubach.

Kaszubi zażywają ogromne ilości tabaki i używka ta jest wciąż popularna zarówno wśród młodych, jak i wśród seniorów.

Starsi Kaszubi zażywają tabakę nawet podczas Mszy Świętych! Nie jest to uważane ani za nieeleganckie, ani za niegrzeczne.

Tabaka pełni na Kaszubach rolę prawie rytualną – podobną do fajki pokoju wśród Indian. Będąc na Pomorzu można usłyszeć, jak bardziej wiekowi autochtoni mówią do siebie Chcemë le so zażëc! – choć może się wydawać, że oznacza to „chcemy sobie zażyć”, to jednak w zdaniu tym występuje tryb rozkazujący i w tłumaczeniu na język polski oznacza to „zażyjmy!” – tak więc słysząc to zdanie, nie można odmawiać.

Kaszubska tabaka różni się od polskiej – jest o wiele mocniejsza. Wszystko przez dodatkowe składniki jak na przykład: koniak, rum, wódka, kawa, bursztyn, czy chrzan. Dodatkowo w tabace, którą poczęstuje Was kaszubski tabacznik, może być także wiele tajemnych składników, o których wie tylko on sam i tę wiedzę przekaże jedynie swoim dzieciom, które będą kontynuowały tradycję.

Dawniej tabaka była także tradycyjną używką na Warmii i w Wielkopolsce.

Historia tabaki

Tabakę do Europy sprowadzili Hiszpanie i Portugalczycy. Pierwsze europejskie wzmianki o tej używce pojawiają się w 1497 roku w książce De Insularium Ritibus autorstwa zakonnika Romana Pane.

Indianie zażywali jednak tabakę od wieków, używając do tego specjalny rurek w kształcie litery Y.

Po pojawieniu się w Europie tabaka szybko zyskała wielu zwolenników i przeciwników. Gdy w Wielkiej Brytanii zażywał ją król Karol II Stuart i zachwycali się nią Francuzi, to w Rosji car Michał I karał za jej zażywanie chłostą.

Tabaka a kwestie zdrowotne

Tabaka jest produktem nikotynowym, co oznacza, że może oczywiście uzależniać i prowadzić do nikotynizmu.

Jednocześnie jednak tabaka jest jedyną używką na bazie tytoniu, która nie jest rakotwórcza. Szczegółowe badania przeprowadzone przez WHO wykazały, że zażywanie tabaki nie zwiększa w żaden sposób ryzyka zachorowania na raka.

Zażywanie tabaki może mieć nawet pozytywne skutki dla zdrowia – szczególnie podczas kataru. Jednocześnie częste zażywanie tabaki prowadzi do wysychania śluzówki nosa, co może prowadzić do krwotoków.

SJ

TymZyjesz.pl

Fot. WikiMedia / Publiczna Licencja

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

2 thoughts on “Dziś Dzień Tabaki. Co to jest tabaka i jaka jest jej historia?”
  1. Świetny artykuł. W czasie poszukiwania w internecie potrzebnych informacji trafiłam na ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na opisywany temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje zaskoczenie. Chcę podziękować za Twoją pracę. Koniecznie będę polecał to miejsce i często tu zaglądał, żeby przejrzeć nowe artykuły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *