Czarownica Fot. PixabayCzarownica Fot. Pixabay

13. grudnia wypada dzień św. Łucji, który w tradycji ludowej jest najlepszym momentem na to, by zabezpieczyć swój dom przed… czarownicami.

„Święta Łuca dnia przyrzuca” – mówi stare ludowe przysłowie. Noc z 12. na 13. grudnia była według kalendarza juliańskiego najdłuższą nocą w roku.

Z tego właśnie powodu zanim dzień ten ochrzczono dniem św. Łucji, był on czasem obchodzenia starego solarnego święta światła.

Ludzie palili w domach świece i z niepokojem spoglądali w czający się poza izbą mrok, który rozpoczynał się bardzo wcześnie i utrzymywał do późnych godzin porannych.

A co mogło czaić się w mroku? Na przykład czarownice. Właśnie 13. grudnia był najlepszym momentem, by zabezpieczyć przed nimi swoje gospodarstwo domowe.

Jak to zrobić? Przede wszystkim trzeba było trzymać się kilku zasad. Po pierwsze – w tym dniu należało wystrzegać się wpuszczania do domu nieznajomych kobiet lub dziewcząt. No bo dlaczego jakaś nieznajoma dobija się do nas akurat tego dnia? To najpewniej czarownica!

Warto także poświęcić czosnek i np. wysmarować nim drzwi od pomieszczeń gospodarskich, by wiedźma nie potruła nam zwierząt lub nie ukradła krowom mleka.

A. Fischer w książce „Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych” pisze: „W pow. Limanowa od 13 grudnia zostawiają codziennie po trzy powrósła słomy, po trzy drewienka smolne, po trzy ziarna żyta lub owsa i po trzy główeczki koniczyny, co wszystko przechowują aż do Wigilii Bożego Narodzenia w kuchni za stragarzem, zawinięte w kołtun, aby czarownica nie przyszła i nie ukradła tego. Po powrocie ze mszy pasterskiej palą owe powrósła i drewienka. A wtedy czarownica pieczona tym ogniem musi przyjść i tak się zdradzi”.

Słownik Polskiej Bajki Ludowej na FB informuje z kolei, że aby przywołać czarownicę należy „od św. Łucji do Bożego Narodzenia przynosić z lasu po gałązce osiki, potem wszystkie gałązki w dniu Bożego Narodzenia zapalić, a wtedy z pewnością przyjdzie czarownica”.

Trzymajcie się jakoś drodzy czytelnicy i wystrzegajcie się czarownic!

SJ

FB / Słownik Polskiej Bajki Ludowej

Fot. Pixabay

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *