Któż z nas nie chciałby się obudzić rano rześki i wypoczęty, a do tego przez cały dzień nie mieć problemów z koncentracją? Niestety, często dzieje się inaczej. Co może być przyczyną problemów i jak sobie pomóc?
Regeneracja organizmu i oczyszczenie go ze szkodliwych substancji, które odbywają się w czasie snu, ma wpływ na pozytywny wpływ na nasze funkcjonowanie przez cały dzień. Sen pozwala też mózgowi na odpoczynek.
Problemy ze snem
To, że sen jest niezwykle ważny, wie większość osób. Często jednak, przez własne zaniedbanie lub z przyczyn niezależnych od nas, nie śpimy tyle, ile powinniśmy. Tyle, ile powinniśmy, to znaczy ile? Ta kwestia jest niezwykle indywidualna i zróżnicowana.
Statystycznie powinniśmy przesypiać od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę, by być wypoczętym i dobrze funkcjonować w ciągu dnia. Są jednak osoby, które potrzebują nawet 12 godzin snu na dobę i nie ma w tym nic nienormalnego.
Problemy ze snem przyczyniają się do powstawania szeregu innych negatywnych skutków. Zapewne każdy zna to uczucie, kiedy z powodu niewyspania staje się bardziej drażliwy, łatwiej się denerwuje i ogólnie ma obniżony nastrój.
Niedobór snu powoduje, że możemy w ciągu dnia podjadać, a co za tym idzie przybierać na masie. Jeśli dodamy do tego zaburzenia metaboliczne i hormonalne, możemy mieć nie lada kłopoty. Ponadto zbyt krótki sen prowadzi do spadku sprawności fizycznej oraz osłabienia wydolności.
Innym ważnym problemem, który pojawi się, jeśli nie zapewnimy naszemu organizmowi odpowiedniego czasu snu, będą problemy z koncentracją. Te zauważymy już po jednej nieprzespanej nocy.
Problemy z koncentracją
Problemy z koncentracją mogą być powiązane także z innymi dolegliwościami. Niewyspani będziemy cechować się gorszą pamięcią, a także obniżeniem zdolności logicznego myślenia i spadkiem kreatywności.
Jak pomóc sobie, kiedy zauważymy, że mamy problemy z koncentracją? Warto wówczas udać się na badania profilaktyczne. Przynajmniej raz w roku warto zrobić badanie neuropsychologiczne, a także raz na jakiś czas poddać się badaniu neuroobrazowemu.
Kiedy tylko zobaczymy u siebie pierwsze niepokojące objawy, możemy też wdrożyć środki zaradcze, w postaci ćwiczeń. Warto rozwiązywać krzyżówki, podejmować aktywność fizyczną, a także udzielać się społecznie, np. wybrać się na jakieś zajęcia grupowe.
Wymienia się wiele czynników, które wpływają na poziom naszej koncentracji. W jej utrzymaniu pomaga skupianie się na celu, a także pozytywne myślenie. Do tego warto zadbać o otoczenie, w którym się uczymy bądź pracujemy. W czasie nauki i pracy należy robić przerwy.
Wpływ na naszą koncentrację będzie miało to, jaką stosujemy dietę, pomocne będą tu między innymi ryby, warzywa i owoce. Innym ważnym czynnikiem jest uprawianie sportu oraz korzystanie z ćwiczeń relaksacyjnych.
Jak już wspomnieliśmy, w utrzymaniu koncentracji pomoże dobry sen. Na koniec najważniejsze: bądź konsekwentny! Tylko rutyna i sukcesywne stosowanie wyżej wymienionych zasad może pomóc Ci osiągnąć sukces.
wk
medonet.pl/portal.abczdrowie.pl