Bydgoszcz Fot. WikiMedia (Domena Publiczna)

Jeszcze do niedawna na brytyjskiej wakacyjnej mapie górowały dwa polskie miasta: Kraków i Gdańsk. W ostatnim czasie Brytyjczycy odkryli trzecie, które wcale nie jest tak oczywiste, bo Polacy rzadko je odwiedzają. Tymczasem turyści z Wysp porównują je do Wenecji.

W 2023 roku turyści z zagranicy najchętniej odwiedzali w Polsce Warszawę – podaje portal National Geographic. To właśnie do stolicy Polski przyleciało aż 30 proc. wszystkich gości z zagranicy, którzy odwiedzili nasze państwo.

Na drugim miejscu uplasował się Gdańsk. Do stolicy Pomorza i Kaszub wybrało się aż 16 proc. wszystkich turystów z zagranicy, którzy odwiedzili Polskę.

Ex æquo z Gdańskiem na drugim miejscu uplasował się Kraków, który także zagarnął 16 proc. wszystkich gości z zagranicy.

Te trzy miasta pochłaniają wspólnie ponad połowę wszystkich zagranicznych turystów, którzy przylatują nad Wisłę. Stosunkowo dobre wyniki robią też np. Wrocław (8 proc. turystów z zagranicy), czy Poznań (4 proc.).

Dla Brytyjczyków bardzo długo na mapie Polski istniały dwa miasta: Kraków i Gdańsk. Co ciekawe, według badania, które przeprowadził brytyjski portal konsumencki Which? Kraków ex æquo z hiszpańską Walencją był w 2023 roku najchętniej wskazywany przez Brytyjczyków kierunkiem turystycznym w Europie. Stolica Małopolski wyprzedziła Sztokholm, Berlin, Paryż, Ateny, czy Split.

Cel podróży do Polski dla Brytyjczyków jest jasny – dobra zabawa. Kraków i Gdańsk są przez nich chwalone za dużą ilość klubów i pubów, które skoncentrowane są w jednym miejscu w historycznym centrum miasta.

Brytyjczycy odkryli nowe miasto

Ostatnimi czasy jednak mieszkańcy Wysp Brytyjskich zaczęli mocniej zaciskać pasa i szukają tańszych kierunków, a ani Kraków, ani Gdańsk do najtańszych nie należą.

I tak brytyjscy turyści odkryli Bydgoszcz, która przeżyła boom, jeśli chodzi o wzrost liczby turystów ze Zjednoczonego Królestwa. Liczba odwiedzających stolicę Kujaw wzrosła aż o 300 proc.!

Brytyjczycy porównują Bydgoszcz do włoskiej Wenecji i zachwycają się Kanałem Bydgoskim, który zbudowano w latach 1773-1774. To ciekawe, bo według statystyk Polacy nie doceniają Kujaw i ich stolicy i wybierają zupełnie inne kierunki w Polsce w Wakacje.

Bydgoszcz wciąż nie jest obleganym kierunkiem (odwiedziło ją zaledwie 2 proc. wszystkich zagranicznych turystów w 2023 roku), ale jej popularność rośnie właśnie dzięki gościom z Wysp. Dla miasta jest to bardzo dobra sytuacja, bo Brytyjczycy zostawiają tam sporo pieniędzy, dzięki czemu miasto może się rozwijać.

SJ

National Geographic, Turyści.pl, IAI NEWS, Onet Podróże

Fot. WikiMedia / Domena Publiczna (Bydgoszcz)

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *