fot. pixabay

Biedronka azjatycka to obcy i inwazyjny gatunek, który niestety ma się w Polsce coraz lepiej. Jesienią zwiększa aktywność i próbuje dostać się do mieszkań, by przetrwać zimę. Do tego gryzie ludzi. Na szczęście jest pewien skuteczny sposób na zabezpieczenie się przed tym insektem.

Biedronki to urocze i pożyteczne stworzenia. Żywią się mszycami, które potrafią niszczyć ogromne ilości plonów.

Lubią je też dzieci. Wyglądają przyjaźnie i budzą radość. Jednak biedronka azjatycka to zupełnie inna bajka.

Te małe wredne insekty to inwazyjny gatunek, który lubi kąsać ludzi. Ugryzienie biedronki azjatyckiej może wywołać silną reakcję alergiczną.

Jesienią biedronki azjatyckie są jeszcze wredniejsze. Próbują bowiem dostać się do mieszkań, by przezimować. Kilka takich biedronek to nie tylko ryzyko ugryzienia, ale też ryzyko powstania całej kolonii. Insekty te bowiem szybko potrafią się namnożyć i uprzykrzyć życie.

Nadleśnictwo Daleszyce opublikowało wskazówki, jak odróżnić zwykłą, uroczą, nieszkodliwą i pożyteczną biedronkę od pomyłki w Bożym planie stworzenia – biedronki azjatyckiej. Przede wszystkim te drugie są większe od naszych biedronek.

Ponadto pokrywa biedronki azjatyckiej jest mniej błyszcząca i w bladszym kolorze, niż normalnej biedronki. Zwykle ma kolor żółty, pomarańczowy, czerwony lub czarny.

Biedronka azjatycka ma też znacznie więcej kropek. Zwykłe biedronki mają ich zawsze siedem. Z kolei ta wredna przybłęda ma ich nawet do 23. Oprócz tego siedmiokropka z przodu na czarnym przedpleczu ma dwie jasne plamki, a jej azjatycka odmiana – czarny rysunek w kształcie litery „M”.

Jak zabezpieczyć się przed biedronką azjatycką

Jest sposób, by nie dopuścić do zalęgnięcia się tych piekielnych insektów w domu. Co ważne, pozbycie się ich po fakcie będzie niezwykle trudne. Warto więc zapobiec nieszczęściu.

W tym celu należy uszczelnić okna i elewacje. Warto zamontować moskitiery w oknach. Framugi okien i drzwi zaś należy spryskać olejkiem pomarańczowym lub cytrynowym. Biedronki azjatyckie boją się zapachu cytrusów.

dj

wp.pl / tymzyjesz.pl

fot. pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *