fot. ilustracyjne/fot. unsplash.com

Jutro jest niedziela, kiedy to sklepy są odgórnie zamknięte. W ciągu roku jest tylko kilka wyjątków. Czy 2 kwietnia jest niedziela handlowa i można będzie zrobić wcześniej zakupy na Święta?

Niedziela handlowa oznacza, że sklepy mogą być otwarte w siódmy dzień tygodnia. Do niedawna zależało to wyłącznie od właściciela, czy chce, by jego sklep był otwarty. W ten sposób kolejki do kas były mniejsze, ponieważ ludzie mogli robić zakupy przez siedem dni w tygodniu.

Zakaz handlu od 2018

Jednak 1 marca 2018 roku weszła w życie ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedziele. Ograniczenia, choć stopniowo, wprowadzono szybko.

Już od poprzedniego roku przewidzianych jest tylko siedem niedziel handlowych w roku. W 2023 r. była tylko jedna niedziela, w której sklepy mogły być otwarte. Była to ostatnia niedziela stycznia.

Czy 2 kwietnia jest niedziela handlowa?

W tę niedzielę, 2 kwietnia jest niedziela handlowa. Można będzie zrobić zakupy. Niestety, można spodziewać się ogromnych kolejek, ponieważ za tydzień wypada Wielkanoc. Wiele osób postanowi zapewne zrobić zakupy w tym dniu.

Kolejna niedziela handlowa będzie jednak już wcześniej. Według ustawy, w niedzielę 30 kwietnia również sklepy będą mogły być otwarte.

Potem wypadną jeszcze cztery kolejne niedziele handlowe. Są to niedziele: 25 czerwca, 27 sierpnia, 17 i 24 grudnia.

Wyjątki od zakazu handlu

W ustawie jest jednak dużo dziur, z czego kosztem małych sklepów korzystają duże sieci. Znany powszechnie jest przypadek sklepów sieci „Żabka”, które są otwarte w każdą niedzielę, korzystając z zapisanych w ustawie wyjątków.

Łącznie w katalogu wyjątków znajdują się 32 wyłączenia. W niedziele mogą funkcjonować m.in. placówki pocztowe, których działalność z tego tytułu stanowi 40 proc. przychodów, cukiernie, lodziarnie, stacje paliw płynnych, kwiaciarnie, sklepy z prasą i kawiarnie.

Kara za złamanie zakazu handlu w niedzielę może być symboliczna jak również bardzo dotkliwa. Za złamanie grozi kara od 1 tys. do 100 tys. zł. Z kolei za uporczywe naruszanie przepisów grozi kara ograniczenia wolności.

dj

tvn24.pl / rmf24.pl

fot. ilustracyjne/fot. unsplash.com

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca! Jeśli się podobał, prosimy o udostępnienie go na Twoich mediach społecznościowych. Zachęcamy również do polubienia nas na Facebooku i Twitterze!

A jeśli chcesz jeszcze bardziej docenić naszą pracę, możesz postawić nam wirtualną kawę! Będziemy MEGA wdzięczni 🙂 Aby to zrobić, kliknij banner poniżej.

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

TUTAJ TEŻ SIĘ ZAREKLAMUJESZ! ALBO I NAD BANNEREM!

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *