Wiedźmin, Netflix, animeWiedźmin, Netflix, anime

Nadchodzi naprawdę dobry czas dla fanów wiedźmińskiego uniwersum. Mistrz polskiego fantasy oficjalnie zapowiedział nową książkę i podał nawet termin premiery, CD Projekt RED zapowiadają nowe gry, a już niedługo na Netfliksie premierę będzie miał film anime na podstawie jednego z wiedźmińskich opowiadań.

Tak! Andrzej Sapkowski, absolutny mistrz polskiego fantasy, który był jednym z gości comic conu w Wiedniu, zapowiedział, że pod koniec 2024 roku będzie miała miejsce polska premiera jego najnowszej książki, a w pierwszych miesiącach 2025 roku odbędzie się premiera światowa. Sapkowski porzucił uniwersum wiedźmina na wiele lat, ale nadchodząca książka będzie opowiadać historię ze świata Geralta z Rivii.

Premiera nowej książki pisarza zbiegnie się z premierą kolejnego sezonu serialu „Wiedźmin” na Netfliksie.

Sapkowski dogryza Netfliksowi

W tym samym wywiadzie dla anglojęzycznego portalu, w którym Sapkowski ogłosił datę premiery nowej książki, autor dogryzł także twórcom serialu na Netfliksie.

Sapkowski wyznał, że doradzał twórcom serialu różne rozwiązania, ale ci go nie słuchali. Autor sagi sarkastycznie stwierdził, że to „normalne”, bo „kim on jest? Tylko pisarzem, czyli nikim”.

Nowy film anime ze świata Wiedźmina

O ile netfliksowy serial „Wiedźmin” budzi skrajne emocje i jedni go kochają, a inni nienawidzą, to anime „Wiedźmin: Zmora Wilka” od razu skradło serca fanów.

Dlatego informacja o tym, że Kang Hei Chul stworzył nowe anime z wiedźmińskiego świata, spotkała się z bardzo ciepłą reakcją ze strony wiedźminomaniaków.

The Witcher: Sirens of the Deep” będzie animowaną ekranizacją jednego z najpiękniejszych opowiadań Andrzeja Sapkowskiego pod tytułem „Trochę poświęcenia”.

Opowiadanie fabularnie dużo czerpie z baśni o małej syrence Christiana Andersena i uniwersum Cthulu autorstwa H.P. Lovecrafta. Polski autor wplata w to wszystko tragiczną historię jedynej prawdziwej miłości barda Jaskra – poetki o pseudonimie Oczko.

W sieci dostępny jest już zwiastun produkcji:

Nowe gry z uniwersum Wiedźmina

Jakby tych dobrych informacji był mało, to CD Projekt RED zapowiedziało nową trylogię gier osadzoną w świecie wiedźmina Geralta.

Pierwsza część, „Wiedźmin: Polaris”, jest w fazie pre-produkcji. Drugą częścią będzie „Wiedźmin: Canis Majoris”, a trzecią „Wiedźmin: Sirius”.

Saga o wiedźminie i opowiadania

Andrzej Sapkowski stworzył wiedźmina w wieku 38 lat. Zabójca potworów miał swój debiut w opowiadaniu pt. Wiedźmin, które Sapkowski wysłał na konkurs czasopisma Fantastyka w 1986 roku. Co ciekawe – autor nie wygrał tego konkursu, ale jego tekst i tak został opublikowany i dotarł do fanów. No i wtedy się zaczęło…

Fani oszaleli na punkcie wiedźmina Geralta tak bardzo, że Sapkowski postanowił dać im serię opowiadań o jego przygodach, a następnie stworzył Sagę o wiedźminie osadzoną w tym samym świecie. Co ciekawe, bohaterką sagi została przyszywana córka Geralta, Ciri.

W swojej twórczości polski autor bardzo mocno inspiruje się brytyjskimi legendami arturiańskimi, do których dodał elementy z naszego słowiańskiego podwórka, tworząc bardzo ciekawą mieszankę, która przemówiła do czytelników na całym świecie. Na świat wiedźmina wpływ miały także klasyczne baśnie jak m.in. Królewna Śnieżka, czy Czerwony Kapturek, a także legendy polskie jak ta o Smoku Wawelskim. Fani fantasy znajdą w twórczości Sapkowskiego także nawiązania do dzieł autora Władcy Pierścieni – J.R.R. Tolkiena.

Ile Sapkowski zarobił na wiedźminie?

Prawdopodobnie żaden polski autor nie osiągnął takiego sukcesu komercyjnego, jak Andrzej Sapkowski. W 2021 roku wyceniano, że pisarz zgromadził fortunę o wartości ok 71 milionów złotych.

Sapkowski osiągnął sukces, jeszcze zanim zaczęto adaptować jego dzieła. Jego książki przetłumaczono na blisko 20 języków. Saga o wiedźminie zdobywa wielkie międzynarodowe nagrody w zasadzie każdego roku od wczesnych lat 90-tych.

Sapkowski jest również laureatem najważniejszej międzynarodowej nagrody, jaka przyznawana jest autorom fantasy – World Fanatasy Award. Dość powiedzieć, że laureatami WFA są także m.in. Stephen King, George R.R. Martin, Ursula K. Le Guin, Neil Gaiman, Terry Pratchett – czyli największe nazwiska światowego fantasy. Statuetki WFA nie doczekała się jeszcze natomiast J.K. Rowling – autorka Harry’ego Pottera.

Na podstawie Sagi o wiedźminie stworzono kilka serii komiksów (w tym jedną wydawaną przez Dark Horse Comics, czyli stajnię z której pochodzi Hellboy), a pierwsze adaptacje komiksowe pojawiły się już w 1993 roku.

W 2001 roku Polacy stworzyli film luźno oparty na Sadze o wiedźminie, a w 2002 roku powstał polski serial osadzony w tym samym uniwersum.

Od 2001 roku powstało kilka gier planszowych i karcianych opartych na twórczości Andrzeja Sapkowskiego. Na podstawie Sagi o wiedźminie powstało też kilka gier komputerowych i internetowych, z których Wiedźmin 3: Dziki Gon od polskiej firmy CD Projekt Red sprzedał się w 50 milionach egzemplarzy na całym świecie, a sama gra została umieszczona przez magazyn GameStar na 7. miejscu w zestawieniu 250 najlepszych gier w historii.

W Gdyńskim Teatrze Muzycznym grany jest spektakl na podstawie książek o wiedźmini i Ciri, który cieszy się sporą popularnością.

Geralt z Rivii jest także patronem ulic, pojawia się na monetach kolekcjonerskich, a do świata wiedźmina nawiązuje wiele zespołów muzycznych z takich gatunków jak rock, metal, czy folk.

Sapkowski inspiruje także innych pisarzy fantasy. Do wiedźmina nawiązywał m.in. ukraiński pisarz Władimit Wasiljew, który w 2002 roku napisał Wiedźmina z Wielkiego Kijowa. W 2013 roku w Rosji wyszedł zbiór opowiadań rosyjskich autorów pt. Opowieści ze świata Wiedźmina.

Saga o wiedźminie jest także ekranizowana przez Hollywood. Od 2017 roku Netflix tworzy serial Wiedźmin. Obecnie na platformie dostępny jest 3 sezon widowiska, które pomimo krytyki, wciąż jest jedną z najchętniej oglądanych pozycji tego serwisu na całym świecie. Ta sama platforma stworzyła także świetnie przyjęty film anime na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego (Zmora Wilka) oraz słabo przyjęty mini serial pt. Rodowód Krwi.

Szymon Grot

The Redanian Intelligence, pananimacja.pl, Euragamer

Fot. Netflix

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *