fot. YT/Netflix Polska

Włoska filmoteka platformy Netflix przetłumaczyła i dodała do swojej biblioteki produkcję Bogdana Walaszka „Egzorcysta”. Tytułowy bohater Bogdan Boner podbił serca Włochów. Ci zaś nie mogli uwierzyć, że animacja powstała w Polsce.

Bartosz Walaszek, twórca takich hitów początkującego w Polsce serwisu YouTube jak „Wściekłe pięści Węża”, „Sarnie żniwo” czy „Kapitan Bomba” teraz podbija serca Włochów. Tam wielką popularnością w serwisie Netflix cieszy się animacja „Egzorcysta”, w której głównym bohaterem jest Bogdan Boner.

O czym jest „Egzorcysta”

„Egzorcysta” to animacja dla dorosłych. Parodiuje m.in. filmy grozy. Jest też satyrą polskiego społeczeństw w typowym dla Walaszka stylu.

„Egzorcysta” był dostępny na platformie Showmax w latach 2017-2019. Później usługa przestała być dostępna w Polsce. Od grudnia 2019 serial trafił na Netflix.

Serial przedstawia przygody egzorcysty Bogdana Bonera. Jest to budowlaniec, który walczy również z siłami nieczystymi, które służą samemu Belzebubowi.

Hit na Zachodzie

Tytuł wielu osobom kojarzy się z filmem „Egzorcysta” Williama Friedkina. W związku z tym zwrócił uwagę środowisk kościelnych. We Włoszech w szczególności.

Serialem zajął się dziennikarz i wykładowca Wydziału Teologii Greckokatolickiej Uniwersytetu w Cluj Alberto Castaldini. Bardzo szczegółowo opisał każdy z odcinków „Egzorcysty” Walaszka przez dwa sezony. Wiedział więc, o czym pisze.

Teolog ostrzega

– Uważam, że zasługuje on na komentarz, ponieważ antidotum na głupotę często nie wystarcza, aby zneutralizować rozprzestrzenianie się niebezpiecznych produktów, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń – pisze dziennikarz.

– Piekło opisywane w serialu jest swego rodzaju światem równoległym do rzeczywistego, w którym zwyczaje, przyzwyczajenia, wady itd. odpowiadają ludzkim. Demony mieszkają w dużych budynkach, podobnych do bloków mieszkań socjalnych, które do dziś powstają na przedmieściach Europy Wschodniej. […] Powracającym motywem w serialu są też plagi społeczne, z którymi borykają się mieszańcy tamtych rejonów. Nadużywanie alkoholu przez ludzi (w tym duchownych) i demony, warunkuje relacje między tymi dwoma światami – dodaje.

Dalej ostrzega, że serial jest „niebezpiecznym, pełnym okultystycznych elementów, produktem”. Dodaje również, że „wielki zamęt, który panuje na ekranach, nie dotyczy jedynie postmodernistycznej i relatywistycznej Europy Zachodniej, ale także i Wschodniej, co widać po polskim serialu”.

dj

wp.pl / youtube.com

fot. YT/Netflix Polska

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *