Bruce Willis choroba.Bruce Willis. Fot. Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Bruce Willis zakończył już karierę. Legendarny aktor zmaga się z ciężką i – na ten moment – nieuleczalną chorobą. Na czym ona polega?

Bruce Willis to znany aktor, który zagrał w wielu filmach akcji, takich jak „Szklana pułapka”, „Pulp Fiction” czy „Piąty element”. Niestety, w 2022 roku ogłosił zakończenie swojej kariery z powodu postępującej afazji, czyli zaburzeń mowy spowodowanych uszkodzeniem mózgu.

W 2023 roku rodzina aktora poinformowała, że jego stan zdrowia się pogorszył i że cierpi na otępienie czołowo-skroniowe. „Niestety, wyzwania związane z komunikacją to tylko jeden z objawów choroby, z którą boryka się Bruce. Chociaż jest to bolesne, ulgą jest w końcu mieć jasną diagnozę” – napisała niedawno rodzina.

Bruce Willis – choroba. Na czym polega?

Otępienie czołowo-skroniowe jest chorobą neurodegeneracyjną, która dotyka głównie płaty czołowe i skroniowe mózgu. Te obszary są odpowiedzialne za funkcje poznawcze, takie jak pamięć, uwaga, planowanie, rozwiązywanie problemów, język i zachowanie społeczne. W wyniku choroby dochodzi do zaniku komórek nerwowych i gromadzenia się nieprawidłowego białka w mózgu. Przyczyna choroby nie jest do końca znana, ale może mieć podłoże genetyczne.

Objawy otępienia czołowo-skroniowego są różne w zależności od tego, które części mózgu są uszkodzone. Najczęściej pojawiają się zmiany osobowości i zachowania społecznego, takie jak impulsywność, utrata hamulców moralnych, apatia, spłycenie emocji czy agresja. Chorzy mogą też mieć problemy z komunikacją językową, trudność z dobieraniem słów, niezrozumienie znaczenia słów lub utrata zdolności mówienia. Z czasem choroba postępuje i prowadzi do niepełnosprawności intelektualnej i fizycznej.

Otępienie czołowo-skroniowe jest najczęstszą formą demencji. Nie ma na nią lekarstwa ani skutecznego leczenia. Jedynym sposobem na opóźnienie rozwoju choroby jest terapia logopedyczna i rehabilitacja neuropsychologiczna. Rodzina Bruce’a Willisa wyraziła nadzieję, że uwaga mediów na jego przypadku pomoże zwiększyć świadomość o tej chorobie i zachęcić do badań nad jej przyczynami i leczeniem.

Niedawno, z okazji 68. urodzin aktora, była żona Demi Moore opublikowała w mediach społecznościowych krótki film, na którym widać, w jakim stanie znajduje się Willis. Na pozór wydaje się szczęśliwy, wszystko wygląda w porządku, ale to tylko urywek, krótka chwila. Wiadomo jednak, że w tej trudnej sytuacji cała rodzina się wspiera, a aktor może liczyć na obecność najbliższych wokół. Opieka wymaga jednak ogromnej cierpliwości i zrozumienia oraz odporności psychicznej.

JW
Fot. Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

3 thoughts on “Straszna choroba Bruce’a Willisa. Aktor jest cieniem samego siebie [WIDEO]”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *