Błąd w filmie Oppenheimer.Oppenheimer. / Fot. materiały prasowe.

Film Oppenheimer to jeden z hitów kinowych w 2023 roku. Superprodukcja w reżyserii Christophera Nolana podczas weekendu otwarcia zarobiła blisko 200 milionów dolarów. Recenzenci zazwyczaj rozpływają się nad realizacją, grą aktorską czy scenariuszem. Widzowie znaleźli jednak bardzo poważny błąd. Oburzeni są przede wszystkim miłośnicy historii, którzy zwracają uwagę na detale.

Film Oppenheimer, który miał swoją premierę minionego weekendu, jest oparty na biografii amerykańskiego fizyka Roberta Oppenheimera, znanego jako „ojciec bomby atomowej”. Film przedstawia jego życie i pracę nad projektem Manhattan, który doprowadził do stworzenia pierwszej broni jądrowej w historii.

To fascynujący portret jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci XX wieku. Film pokazuje zarówno geniusz naukowy Oppenheimera, jak i jego moralne dylematy związane z tworzeniem broni masowego rażenia.

Film Oppenheimer jest również imponującym dziełem sztuki filmowej, które zachwyca swoją realizacją, obsadą i scenariuszem. Producenci nie ustrzegli się jednak kilku niedoskonałości.

Błąd w filmie Oppenheimer

Widzowie, którzy zwracają uwagę szczególnie na aspekty historyczne, wskazują, że podczas jednej z głównych scen mamy do czynienia co najmniej z nieścisłością. Scena, o której mowa, rozgrywa się w 1945 roku. Oppenheimer jest gorąco oklaskiwany po tym, jak jego „dzieło” posłużyło do bombardowań Hiroszimy i Nagasaki, co spowodowało setki tysięcy ofiar śmiertelnych. Chociaż główny bohater wygłosił przy tym patriotyczną mowę, było jasne, że wewnętrznie zmaga się z ogromnymi rozterkami moralnymi.

CZYTAJ TAKŻE: W kinach film Oppenheimer. Jak działa niszczycielska siła bomby atomowej? (WIDEO)

W trakcie tej sceny słuchający z zaciekawieniem Oppenheimera wysoko wznosili i żywiołowo machali amerykańskimi flagami, wiwatując na cześć „ojca bomby atomowej”. I właśnie flagi stanowią problem dla miłośników historii.

Do ujęć wykorzystano bowiem współczesny wzór flagi USA. Tymczasem w 1945 roku wyglądała ona nieco inaczej – miała 48 gwiazdek zamiast, jak obecnie, 50. Dwie kolejne gwiazdki, symbolizujące Alaskę i Hawaje, dodano dopiero w 1960 roku. Dla jednych to nic nieznaczący szczegół, inni upatrują w tym jednak poważny błąd i wytykają producentom niechlujność, gdyż ci nie przyłożyli się należycie do tego detalu.

JW
Fot. materiały prasowe

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *