Margot Robbie w roli Barbie w filmie Barbie reż. Greta Gerwig Fot. YouTube / Barbie TrailerMargot Robbie w roli Barbie w filmie Barbie reż. Greta Gerwig Fot. YouTube / Barbie Trailer

Barbie w reżyserii Grety Gerwig przekroczyła właśnie barierę miliarda dolarów. Jedni uważają, że ten film jest murowanym kandydatem do oscara, a inni sporo zarzucają twórcom. Co ciekawe – część osób uważa, że film promuje nienawiść do mężczyzn, ale są też tacy, którzy twierdzą, że to film antykobiecy.

Barbie obrywa się z obu stron. Prawica twierdzi, że ten film to przykład antymęskiej propagandy, która kreuje mężczyzn na wrogów kobiet i ich demonizuje. Z kolei część lewicy zarzuca produkcji, że parodiuje nowoczesny feminizm oraz przedstawia kobiety bardzo stereotypowo.

Widzowie zdają się jednak nie zważać na utyskiwania z obu stron, bo widowisko robi liczby, jakich dawno nie wykręcił żaden film. Na całym świecie zapanowało różowe szaleństwo.

Znany amerykański komik zarzuca Barbie kłamstwo

Jeden z najpopularniejszych amerykańskich komików, Bill Maher, zarzuca Barbie, że powiela kłamstwa i próbuje walczyć tam, gdzie w XXI wieku już nie ma, o co.

„Miałem nadzieję, że to nie będzie moralizatorskie, pałające nienawiścią do mężczyzn, nieumierające kłamstwo (ang. „zombie lie”, kłamstwo, które trwa pomimo faktów, które je obalają). Niestety, film był każdym z nich” – pisze w swoich mediach społecznościowych.

„Co to jest „zombie lie”? To coś, co nigdy nie było prawdą, ale niektórzy ludzie nie mogą przestać o tym mówić (np. twierdzenie, że obniżanie podatków bogatym przyczynia się do ogólnego wzrostu dochodów). Albo COŚ, co BYŁO kiedyś prawdą, ale już nią nie jest – podczas gdy niektórzy ludzie udają, że to nadal prawdziwe. Barbie jest czymś w rodzaju „zombie lie” – dodaje Maher.

Komik rozkłada film Grety Gerwig na czynniki pierwsze (uwaga na spoilery):

„Uwaga na spoilery: Barbie walczy z patriarchatem. Aż po samą górę, z odpowiedzialnym za jej powstanie i składającym się z 12 mężczyzn zarządem firmy Mattel! Patriarchat! Tymczasem w prawdziwym świecie w zarządzie tej firmy zasiada 7 mężczyzn i 5 kobiet. Ok, nie mamy tu równości, ale nie jest tak jak w filmie, którego akcja według pokazanej na ekranie planszy toczy się w 2023 roku. Zarząd ten naprawdę nie zasługuje na określanie go jako „patriarchat”. Tak, kiedyś go uosabiał i jakieś pozostałości po nim zostały, ale ta produkcja to przecież XXI wiek!”.

Kobiety w Barbie przedstawione stereotypowo?

Poza podnoszeniem kwestii, które nagłaśnia prawica, komik podziela także opinię lewicy, że kobiety w filmie zostały przedstawione w stereotypowy, nienowoczesny sposób.

„W pewnym momencie grupa Barbie musi pokonać Kenów – mówią im, by tamci coś zrobili, udając bezradne kobiety, niepotrafiące poradzić sobie z określonym problemem. (…) Oglądałem film z kobietą po 30-tce, która stwierdziła: „Nie znam ani jednej kobiety, która zachowywałaby się w ten sposób„” – napisał Maher.

„Tak, wiem. „Skąd mogę mieć pojęcie o patriarchacie, przecież jestem mężczyzną!”. Ten argument jest tak stary, jak i głupi. Oczywiście, że nikt z nas nie może wiedzieć w pełni, przez co naprawdę przechodzą w życiu inne osoby, ale ja dostrzegam otaczający mnie świat i potrafię wyciągać wnioski. Zarząd firmy Mattel z prawdziwego świata jest dość dobrym odzwierciedleniem społeczeństwa kraju, w którym 45% miejsc w 449 zarządach firm wymienionych na liście Fortune 500 zajmują kobiety. To nie ja jestem tym, który nie nadąża – żyję w roku, w którym naprawdę żyjemy. Barbie to rozrywka, podobała mi się, ale TO JEST „zombie lie”. Ludzie, którzy nie uporali się z „zombie lies”, po prostu nie wzięli czerwonej pigułki, pozostając w zgodzie z AKTUALNĄ rzeczywistością. Żyjmy w tym roku, w którym żyjemy” – stwierdził na koniec komik.

SJ

NaEkranie

Fot. YouTube / Barbie Trailer

szkic zastrzeżony przez wydawcę tymzyjesz.pl

Redakcja TymŻyjesz.pl
Śledź nas!

By Redakcja TymŻyjesz.pl

Najlepsza redakcja w Układzie Słonecznym! Codziennie dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. KONIECZNIE zaobserwuj nas na Facebooku oraz w X/Twitter! Jeśli podoba Ci się nasza praca - postaw nam kawę! https://buycoffee.to/tymzyjesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *